Osteochondróza krční páteře - příznaky a léčba

Dokonce před asi 30 lety byla osteochondróza spojována výhradně se staršími lidmi, jejichž klouby se staly neaktivními a bolí je při každém pohybu. Časy se však změnily. V současné době stále více lidí mění těžkou fyzickou práci za sedavou práci u počítače, stále méně sleduje kvalitu výživy a stále častěji čelí osteochondróze krční páteře. Ne nadarmo se osteochondróze říká „nemoc století“ a téměř každý člověk ve věku nad 25 let se setkává s příznaky této nemoci.

Toto zákeřné onemocnění, počínaje nepříjemnou bolestí v oblasti krku, vede velmi rychle k vážným následkům v podobě poškození sluchu a zraku, stejně jako poškození paměti až do jeho úplné ztráty. Proto by každý člověk měl znát příčiny osteochondrózy a v případě nepříjemných příznaků onemocnění včas konzultovat s lékařem. Budeme o nich mluvit v tomto článku.

Příčiny cervikální osteochondrózy

Všechny naše problémy s krční páteří paradoxně začínají v raném dětství, nebo spíše na základní škole, kde se zhoršuje držení těla dítěte a rozvíjí se skolióza. V tuto chvíli je systém podpory hlavy páteří narušen zejména jeho nejtenčí a nejzranitelnější částí - krční. Druhým klíčovým faktorem cervikální osteochondrózy, která vzniká v raném dětství, je nedostatečná fyzická zdatnost, zejména slabost páteřních svalů a takzvaný svalový korzet určený k podpoře páteře.

Toto jsou dvě nejdůležitější příčiny onemocnění. Zbytek tvoří těžká břemena na oslabené páteři, která u mladých a zdravých lidí vyvolává rozvoj nemoci. Především to zahrnuje sedavý životní styl a nedostatek fyzické aktivity, zejména práce, která je spojena s dlouhodobým pobytem v jedné poloze. To je nejtypičtější pro řidiče a kancelářské pracovníky, kteří sedí za počítačem na směny. To vše je doplněno nadměrnou tělesnou hmotností, která vážně zvyšuje zátěž páteře.

Cervikální osteochondróza

Jiné příčiny cervikální osteochondrózy jsou:

 • minulá poranění páteře;
 • metabolické poruchy
 • ;
 • dědičná predispozice;
 • skvělá fyzická aktivita;
 • konstantní nervové napětí a stres;
 • anomálie krční páteře;
 • špatné návyky (držení telefonu uchem a ramenem).

Vývoj osteochondrózy

Tyto nepříznivé faktory nakonec vedou ke zvýšení zátěže krční páteře. Při pokusu o kompenzaci nadměrného zatížení svalů krku dochází k jejich křečím, což vede k narušení krevního oběhu v této oblasti a ke snížení metabolických procesů. To vše se promění ve vývoj degenerativních procesů v páteři. Nejprve se obratle začnou ztenčovat a sbíhat a vytlačovat svůj obsah (vláknitý prstenec) mimo páteř. Takový výčnělek v jazyce lékařů se nazývá výčnělek.

V případě výčnělku si mezikruží fibrosus stále zachovává svoji celistvost, ale výčnělek již stlačuje krevní cévy a nervy, které probíhají podél páteře a zásobují mozek. Sbíhající se a deformované obratle navíc začínají mačkat kořeny periferních nervů, což vede k rozvoji takzvaného „radikulárního syndromu“, který se projevuje silnou bolestí zad a šíje. Pokud nezjistíte problém (o kterém nepříjemné příznaky výmluvně signalizují) a nezačnete léčit osteochondrózu, dojde k prasknutí vláknitého prstence a objeví se spinální kýla. V tomto případě nastanou vážné problémy s výživou mozku.

Příznaky cervikální osteochondrózy

Během svého vývoje prochází nemoc několika fázemi, z nichž každá má charakteristické znaky a příznaky. Zde je třeba poznamenat, že osteochondróza krční páteře se liší od degenerativních změn v jiných částech páteře. Vzdálenosti mezi obratli jsou zde minimální, a proto i malé degenerativní změny způsobují nepříjemné příznaky a vedou k různým komplikacím.

1. osteochondróza I. stupně

Toto je preklinické stádium vývoje onemocnění, při kterém pacient pociťuje mírnou bolest a nepohodlí během otáčení hlavy, stejně jako napětí a únavu na krku a zádech při dlouhodobém pobytu v jedné poloze (častěji vsedě). V této fázi je osteochondróza dokonale léčena změnami životního stylu, úpravou výživy a pravidelným cvičením.

2. Osteochondróza II. stupně

V této fázi se objevuje nestabilita mezi obratli na krku. Osoba v tomto případě čelí intenzivní bolesti, která vyzařuje do ramene, krku nebo paže. Během naklánění nebo otáčení hlavy se bolest výrazně zvyšuje, protože v důsledku zmenšení vzdálenosti mezi obratli začínají být narušena nervová zakončení. Pacient se začíná rychle unavovat, jeho výkon klesá, objevuje se rozptýlení, zapomnětlivost a trpí bolestmi hlavy.

3. Osteochondróza III. stupně

S nástupem třetí fáze onemocnění se bolesti zad a krku ještě zesilují, pohyblivost krku se znatelně sníží, a když se krk otočí, lze slyšet skřípnutí obratlů. V noci pacientovy prsty začínají ochabovat (především malíček a prsteníček), a proto se člověk několikrát za noc budí. Po celý den mají tito pacienti v rukou nepříjemnou tíhu. A dokonce i krátká konverzace na telefonu, při které je člověk nucen držet mobil u ucha, se změní na nepříjemné brnění a necitlivost v prstech. To vše naznačuje zvýšení výčnělku a možná vzhled kýly v krční páteři.

4. osteochondróza 4. stupně

V posledním stadiu onemocnění jsou zničeny obratlové ploténky, které přestávají plnit své funkce a začínají být nahrazovány pojivovou tkání. U pacienta v tomto stavu může dojít k nedostatečné koordinaci pohybu, objeví se hluk a šílené pulzování v uších, bolesti hlavy se zesílí, zraková ostrost a pokles sluchu. V některých případech může dojít ke znecitlivění jazyka.

Zde je třeba říci, že v důsledku stlačení cév je narušen průtok krve do mozku. Z tohoto důvodu se u pacienta rozvinou neurotické poruchy, jako je nespavost, nervozita, podrážděnost a zášť, časté výkyvy nálady a neschopnost soustředit se. Pravidelně se mohou vyskytnout výbuchy hněvu nebo strachu, může zaútočit melancholie a deprese.

V pozdějších fázích vývoje osteochondrózy mohou těžké cévní křeče vést k výskytu „much“ před očima, pocitu nestability na tvrdém rovném povrchu, silným závratím, migrénám, nevolnosti, zvracení a častým mdlobám.

Příznaky osteochondrózy

Diagnostika nemocí

Aby pacient identifikoval příčinu patologie, popisuje lékaři nepříjemné příznaky svého stavu. Po vyslechnutí pacienta jej odborník pošle do jedné z následujících výzkumných metod.

1. Radiografie. V současné době je tato diagnostická metoda považována za neinformativní, zejména v posledních fázích vývoje onemocnění.

2. Ultrazvukové duplexní skenování. Tato metoda se používá v případech, kdy odborník předpokládá narušení průtoku krve v tepnách, které zajišťují výživu mozku. Studie ukazuje rychlost průtoku krve a určuje, zda jsou v cestě překážky.

3. CT (počítačová tomografie). Tato metoda je ve srovnání s rentgenografií více informativní, protože nejen odhalí problém, ale také vám umožní určit přítomnost a velikost kýl, i když s obtížemi.

4. MRI (zobrazování magnetickou rezonancí). Nejinformativnější metoda pro diagnostiku osteochondrózy dnes, která vám umožňuje vidět kostní struktury, přítomnost kýly a dokonce i směr jejich vývoje.

Léčba osteochondrózy

Řekněme hned, že při řešení tak závažného problému, jako je cervikální osteochondróza, byste měli kontaktovat neurologa. Je pravda, že pokud má klinika vertebrologa, je lepší se s ním nejprve spojit.

Osteochondrózu lze léčit pouze komplexně. Komplex použitých metod zahrnuje lékovou terapii, masáž krční límcové zóny, cvičební terapii, fyzioterapeutické metody a správnou výživu. Pouze kombinace všech těchto metod pomůže vyrovnat se s onemocněním a normalizovat pohodu pacienta.

Nápověda pro silné bolesti

V případě silné bolesti doporučují lékaři užívat léky jako Analgin, Baralgin nebo Tempalgin. Pokud tyto léky již neposkytují úlevu, můžete přejít na nesteroidní protizánětlivé léky.

Obecně léková terapie zahrnuje následující prostředky:

 • NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky). Tyto léky eliminují bolest, zmírňují otoky a vyrovnávají se se záněty nervových kořenů.
 • chondroprotektory. Takové léky dokonale obnovují poškozenou tkáň chrupavky.
 • Vitamíny skupiny B. Jsou nezbytné ke zlepšení metabolických procesů v nervových tkáních.
 • Myorelaxancia. Tyto léky působí na snížení svalových křečí.
 • Přípravky, které zlepšují reologické vlastnosti krve. Díky těmto prostředkům se zlepšuje přísun kyslíku a živin do mozku a nervových zakončení.

Je třeba poznamenat, že je možné dosáhnout hmatatelného účinku v boji proti osteochondróze pomocí mastí a tablet pouze v případě, že je léčba léky kombinována s jinými způsoby léčby. Jinak budou mít léky pouze dočasný účinek.

Mnoho odborníků má tendenci léčit osteochondrózu injekcemi, aby rychle působilo na nervové zakončení a ušetřilo pacienta před možnými vedlejšími účinky při užívání pilulek. Vitamíny se však nejlépe užívají orálně, protoževitamíny se tělem dobře vstřebávají při jakémkoli způsobu příjmu, ale injekce s nimi mohou být bolestivé.

Fyzioterapeutické procedury

Léčba léky musí být kombinována s fyzioterapeutickými metodami terapie. Nejúčinnější pro toto onemocnění jsou:

 • Elektroforéza (v kombinaci s léky). V tomto případě léky pronikají do poškozených obratlů pod vlivem elektrického proudu.
 • Ultrazvuk. Tato metoda expozice vám umožňuje odstranit zánětlivý proces, zmírnit bolest a zlepšit metabolické procesy v tkáních.
 • Magnetoterapie. Tento typ fyzioterapie zmírňuje otoky a bolest.
 • Laserová terapie. Je to vynikající metoda boje proti zánětu a zlepšuje krevní oběh.
Fyzioterapeutické metody

Dieta pro osteochondrózu

Rekonstrukce postižených obratlů zahrnuje také speciální dietu, která normalizuje metabolické procesy v těle, zabraňuje ukládání solí, vyživuje a obnovuje tkáň chrupavky a také posiluje vazy mezi obratlovými ploténkami.

Za tímto účelem je třeba ze stravy pacienta vyloučit především:

 • alkoholické nápoje;
 • tučné a smažené potraviny;
 • kořeněná a příliš slaná jídla;
 • silné bujóny;
 • slabosti a pečivo;
 • silný čaj a káva;
 • nakládaná zelenina a marinády;
 • konzervované produkty.

Strava pacienta s osteochondrózou by měla sestávat z těchto potravin:

 • libové maso a ryby;
 • nízkotučné mléko, tvaroh a kefír;
 • máslo (malé množství);
 • celozrnné cereálie a polévky;
 • rosolované maso, aspik z ryb nebo masa;
 • zelenina, ovoce a bobule;
 • džusy, ovocné nápoje, želé a kompoty.

Pokud je osteochondróza lokalizována v krční páteři, je důležité dodržovat pitný režim a vypít nejméně 1, 5 litru vody denně. Pokud máte nadváhu, měli byste přemýšlet o tom, jak se zbavit těch nadbytečných kilogramů, které působí na páteř další tlak. Doporučuje se přecházet na jídlo 5krát denně v malých porcích.

Současně, jak je patrné ze seznamu povolených potravin, by základem jídla měly být nízkotučné vegetariánské polévky, vařené libové maso, ryby, mořské plody, neslazená zelenina a ovoce.

Ukázková nabídka dne bude vypadat takto:

 • snídaně: tvaroh, pár jablek, čaj bez cukru;
 • oběd: pečená hruška, nějaké ovesné sušenky;
 • oběd: vegetariánský boršč, vařené kuře se zeleninovým salátem;
 • odpolední svačina: suché sušenky a ovocný džus;
 • večeře: pečené ryby se zeleninou a čaj bez cukru.

Cvičební terapie pro osteochondrózu

Tělesná výchova poskytuje obrovské výsledky v léčbě osteochondrózy, i když gymnastiku pro krční páteř můžete dělat pouze během období zotavení. Zde je důležité, aby pacient při masáži nebo gymnastice nepociťoval nepohodlí a bolest.

Zde jsou některé z nejúčinnějších gymnastických cvičení zaměřených na posílení krčních svalů a zlepšení krevního oběhu v této oblasti.

Cvičení č. 1

Ležící na břiše a položením rukou na podlahu pomalu zvedněte hlavu a trup, aby záda zůstala rovná. Držte tuto pozici po dobu 1 minuty a poté se vraťte do výchozí polohy. Prvek se opakuje 2-3krát.

Cvičení č. 2

Ležící na břiše a natahující ruce podél těla, mírně zvedněte hlavu a začněte ji otáčet nejprve doprava, snažte se dotýkat se ucha podlahou a pak doleva. Proveďte 6 otáček v každém směru.

Cvičení č. 3

Sedněte si na podlahu, při nádechu se předkloňte, snažte se bradou dosáhnout na hruď a při výdechu se vraťte do výchozí polohy a zakloňte hlavu dozadu. Prvek opakujte 10-15krát.

Cvičení č. 4

Položte si dlaně na čelo a zkuste silně tlačit na hlavu. Současně při namáhání svalů krku odolávejte svým rukám a zabraňte tomu, abyste naklonili hlavu. Držte tlak po dobu 20 - 30 sekund, poté spusťte ruce a uvolněte se. Prvek opakujte 2–3krát a poté cvik opakujte v opačném směru, přičemž sevřené ruce přitlačte k zadní části hlavy.

Cvičení č. 5

Začněte pomalu kroutit hlavou doprava a doleva a snažte se dívat za záda. Proveďte 10 otáček na každou stranu.