Osteochondróza příznaků a léčby bederní páteře

V případě osteochondrózy bederní páteře budou dále diskutovány příznaky a léčba onemocnění, omezena pohyblivost člověka, schopnost vést obvyklý životní styl. Téměř polovina všech pacientů má stížnosti na bolest v této části zad. Podle výsledků průzkumu veřejného mínění jsou bederní osteochondróza na druhém místě po onemocněních dýchacích cest.

Pokud byly donedávna degenerativní procesy související s věkem považovány za hlavní příčinu patologie, nyní bylo objasněno mnoho dalších faktorů způsobujících onemocnění. Před zahájením léčby musíte pochopit, co je osteochondróza bederní páteře.

Toto onemocnění je patologická změna meziobratlových plotének, doprovázená dystrofií vazů, ničením samotných těl obratlů. Nejvíc trpí bederní páteř, protože při zvedání závaží v sedě zažívá obrovskou zátěž.

Známky osteochondrózy bederní páteře se stále více projevují u mladých lidí, kterým je sotva 30 let. Je nemožné zahájit onemocnění, protože komplikace jsou plné postižení, ochrnutí dolních končetin.

Hlavní příznaky bederní osteochondrózy

Lumbální osteochondróza je deformující patologie, která je ve většině případů přirozeným procesem stárnutí. Ale vysoká fyzická aktivita na páteři, metabolické poruchy, zneužívání škodlivých produktů a alkohol tento proces urychlují.

První příznaky patologie se neobjevují okamžitě, takže terapie nemusí vždy začít včas. U osteochondrózy bederní páteře jsou příznaky:

 • bolest je častěji bolestivá v prvních fázích a akutní ve 2-3 fázích vývoje onemocnění (při provádění jakýchkoli náhlých pohybů se nepohodlí stává silnějším a během odpočinku v posteli zmizí);
 • s osteochondrózou se na nohou objevují pocity slabosti (šlachové reflexy se ztrácejí na dolních končetinách, což je při neurologických testech jasně viditelné);
 • zakřivení bederní části;
 • porušení močení a defekace (v závislosti na tom, kde došlo k sevření míchy).
Příznaky osteochondrózy

Lze také identifikovat další příznaky bederní osteochondrózy: pocit necitlivosti v dolní části zad, suchost a odlupování kůže, změna jejího stínu (zmodrá). V oblasti hýždí se zvyšuje pocení. Erektilní dysfunkce je považována za jeden ze znaků osteochondrózy u mužů v bederní oblasti.

Při osteochondróze bederní páteře se příznaky liší. Některé projevy lze kombinovat do syndromů.

syndromy charakteristické
ischemické Zde se objevují známky bederní osteochondrózy v důsledku poškození cév. Tepny začínají křečovat (proces se postupem času stává trvalým). Tento stav je charakterizován bolestí svalů dolní části nohy a stehen při chůzi. Pokud jsou krevní cévy po dlouhou dobu sevřeny a spazmovány, je narušena výživa pánevních orgánů, stejně jako jejich funkčnost. U žen způsobuje patologie problémy s menstruačním cyklem, schopností otěhotnět, močení
Obratle Vyznačuje se bolestí různé intenzity a lokalizace. Vzniká po zatížení bederní páteře: naklánění, zvedání těžkých předmětů. Pokud se objeví herniovaný disk, může osoba ztratit citlivost nohou. V tomto případě dochází ke změnám v páteři: změny držení těla, osoba se sklání, chůze se stává problematickou
Radikulární Obratle jsou nestabilní a stlačí nejen nervové kořeny, ale také cévy. Symptomem syndromu je bolest v místě sevření konců. Nepříjemné pocity se rozšířily do hýždí a nohou. Osoba má zvýšený svalový tonus, je nucena změnit svou chůzi. Při absenci léčby osteochondrózy se nervové kořeny zapálí. Tento stav je doprovázen edémem tělesných tkání obklopujících páteř. Krev začíná stagnovat, začíná proces intoxikace. U radikulárního syndromu je bolest pozorována v jiných kloubech. Kromě těchto příznaků se v dolní části zad (dolní část zad) objevuje pocit „husí kůže“. Ve zvláště obtížných případech se pacienti již nemohou pohybovat samostatně

Lidé trpící osteochondrózou bederní části zad musí podstoupit úplné vyšetření, aby zjistili, v jaké míře se onemocnění vyvinulo, a aby určili léčebný režim.

Stanovení terapeutického režimu

Stupně bederní osteochondrózy

Lumbální osteochondróza se vyvíjí postupně. Existují takové fáze vývoje patologie:

 1. Nejprve. V tomto případě se jádro pulposus, které se nachází uvnitř disku, začne pohybovat a měnit. Na vláknitém prstenci se objevují praskliny. Nervové kořeny jsou podrážděné, což je signalizováno bolestí zad. V této fázi osteochondrózy je nepohodlí stále lokální povahy, to znamená, že příznaky se projevují pouze v oblasti poškozeného disku. Někdy je to lumbago, ale v první fázi vývoje často dochází k neustálé tupé bolesti. Nepohodlí při osteochondróze se zvyšuje po zatížení bederní páteře.
 2. Za druhé. Zde dochází ke zničení vláknitého prstence. Pohyblivost poškozených obratlů se zvyšuje, zatímco svalová tkáň se napíná. Vzdálenost mezi nimi se zmenšuje, mohou se vzájemně pohybovat. Pro člověka je obtížnější se pohybovat, protože se rychle unaví, cítí vážné nepohodlí v bederní části. Bolest se šíří do stehen, nohou, hýždí. Osoba se více potí.
 3. Za třetí. V této fázi onemocnění se bolest mnohokrát zesiluje, protože vláknitý prstenec praskne. V tomto případě jádro pulposus opouští své místo a tvoří se kýla. Pacient cítí akutní bolest a lumbago, když jsou komprimovány tkáně a nervové kořeny. Nepohodlí se stává neustálým a nesnesitelným. Práce vnitřních orgánů je narušena.
 4. Začtvrté. Dochází k deformaci páteře. Pro člověka je velmi obtížné se pohybovat, ale příznak bolesti se stává méně výrazným. To vůbec neznamená, že se patologie již nevyvíjí. Tento stav je signálem, že člověk brzy usedne na invalidní vozík. Kromě toho v oblasti poškozeného disku rostou osteofyty, které stav ještě zhoršují, svaly atrofují.

Pokud vývoj onemocnění není kontrolován a léčba není zahájena včas, obratle se jednoduše zhroutí a obnoví je bez riskantní a obtížné operace nebude fungovat.

Co dělat v případě exacerbace onemocnění

Lumbální osteochondróza je obtížné onemocnění, které by nemělo být přivedeno do poslední fáze. Rychle se stává chronickým, protože i nejúčinnější léčba může pouze zastavit vývoj patologie nebo ji zpomalit.

Pokud je v zádech silná bolest a osoba se nemůže normálně pohybovat, znamená to exacerbaci patologického procesu. Nejčastěji se vyskytuje u pacientů, kteří nedodržují doporučení lékařů. Pokud došlo k exacerbaci, měla by osoba dodržovat tato pravidla:

 1. Je lepší úplně opustit fyzickou aktivitu po dobu potřebnou k obnovení normální funkce těla. Je lepší ležet v pohodlné poloze, která nezpůsobuje nepohodlí. Je dobré, když pacient používá tvrdou matraci, protože tělo v tomto případě (zejména v bederní oblasti) neklesá.
 2. K minimalizaci zatížení zad lze použít polotuhý korzet. Omezí to náhlé pohyby.
 3. Chcete-li snížit závažnost bolesti při osteochondróze, musíte pomalu ohýbat nohu v koleni na postižené straně. To pomůže zmírnit svalové napětí a zmírnit skřípnutí nervové tkáně.
 4. V obtížných případech lze aplikátor použít, ale je třeba jej používat opatrně. Procedura se provádí dvakrát denně po dobu 30 minut.
 5. Po masáži, která postupně obnovuje normální krevní oběh a svalový tonus, byste měli použít protizánětlivou mast.
akce v případě exacerbace onemocnění

Je nemožné zahřát postiženou oblast první den po nástupu exacerbace. Suché teplo se aplikuje až druhý den, když pominul vrchol bolesti. Jinak se zvýší otok tkáně a stav pacienta s osteochondrózou se zhorší.

Diagnostika nemocí

Lumbální osteochondróza vyžaduje seriózní přístup a komplexní terapii. Pro pacienta je snazší užívat správné léky, provádět cvičení předepsaná lékařem. Aby bylo možné zvolit terapeutický režim, je třeba pacienta vyšetřit. Vynikají následující diagnostické metody:

 1. rentgen. Pokud jsou postiženy bederní klouby, považuje se za hlavní vyšetření rentgenovým zářením. Snímek je pořízen v několika projekcích. Na něm můžete vidět poškození disků, stav páteřního kanálu. Každá projekce musí být kolmá na předchozí.
 2. MRI nebo CT. Prezentované postupy pomáhají přesněji identifikovat, které faktory vyvolaly rozvoj osteochondrózy, v jakém stavu jsou nejen obratle, ale také měkké tkáně, krevní cévy, nervová zakončení. Zároveň osoba nepociťuje žádné nepohodlí.
 3. Externí vyšetření s palpací poškozené oblasti a neurologickými testy.

Pouze důkladná diagnóza určí, zda se u člověka skutečně rozvine osteochondróza.

Léčba bederní osteochondrózy

Pokud se neprovádí léčba bederní osteochondrózy, vyvinou se u pacienta takové komplikace, jako je výčnělek, spondyloartróza, kýla, zánět sedacího nervu, zúžení páteřního kanálu a dysfunkce pánevních orgánů. Osoba také začíná kulhat, má parézu a ochrnutí nohou.

Léčba osteochondrózy bederní páteře si klade několik úkolů. Nejprve je nutné odstranit zánět, který při této nemoci způsobuje bolest. Přirozeně musíte zastavit samotné nepříjemné příznaky a také posílit svalový korzet v bederní oblasti dolních končetin.

Terapie by měla zmírnit otoky a křeče měkkých tkání. Pacientovi jsou předepsány prostředky a postupy určené ke zlepšení funkčnosti orgánů, regulaci krevního oběhu, obnovení metabolických procesů v těle a také k rozšíření rozsahu pohybu. Vzhledem k tomu, že osteochondróza bederních oblastí pacientů bude léčena po dlouhou dobu, musíte zvolit takové metody, které budou mít dobrý účinek a způsobí minimální škody. Používají se léky, alternativní léčba, fyzioterapie, LF a další metody.

Chirurgie

V pokročilých případech, kdy vývoj onemocnění dosáhl posledního stadia, vyžaduje bederní osteochondróza chirurgický zákrok. Pomoc chirurga je nezbytná v případě komplikací, které zhoršují funkčnost orgánů, vertebrální kýly. Nouzová operace se provádí, pokud hrozí ochrnutí dolních končetin.

Nejúčinnějším zásahem je odstranění poškozeného disku. Rozšířená je také mikrochirurgická metoda léčby osteochondrózy bederní páteře pomocí endoskopu. Tento postup je pro pacienta méně traumatizující a umožňuje mu zotavit se v co nejkratším čase.

Fyzioterapie

U bederní osteochondrózy lze příznaky (léčí se různými způsoby) eliminovat pomocí fyzioterapeutických postupů. Užitečné:

 • diadynamické proudy;
 • elektroforéza a fonoforéza;
 • magnetická terapie;
 • laserové ošetření.

Fyzioterapeutické postupy přinesou maximální užitek při kombinované terapii v kombinaci s léky.

Fyzioterapeutická cvičení

Léčba bederní osteochondrózy nebude účinná bez provedení komplexu cvičební terapie předepsané lékařem. Všechna cvičení jsou zaměřena na zlepšení pohyblivosti dolní části zad, posílení svalového korzetu a zvýšení stability páteře. Komplex musí být prováděn pravidelně.

Lékař obvykle předepisuje následující cviky: ohýbání v různých směrech, ve stoje, chůze na všech čtyřech tam a zpět, napětí břišních svalů v poloze na zádech.

Fyzioterapie

Masáž

Lze jej provést pouze po odstranění exacerbace nebo během remise. Díky této proceduře můžete dosáhnout nejen uvolnění spasmodických svalů, ale také jejich posílení. Masáž je účinnější po koupeli. Měl by to provádět odborník a používat správné techniky: hladění, tření. Tento postup by neměl být prováděn, pokud jsou na zádech otevřené rány, osoba má diagnostikována dermatologická onemocnění nebo problémy s krevním oběhem.

Ruční terapie

Ruční terapie řeší stejné úkoly jako masáž, ale používá mírně odlišné techniky. Nemůžeš věřit své páteři amatérovi. Pro zákrok je nutný zkušený odborník, který nepoškodí.

Léky

Při léčbě osteochondrózy bederní páteře nelze upustit od léků. Při jejich výběru záleží na obecném stavu těla, stadiu vývoje onemocnění. V boji proti osteochondróze existují následující nejúčinnější skupiny léků:

Analgetika.

 1. NSAID - tyto léky eliminují samotný zánět a bolest, která ho doprovází. Zmírňují otoky, normalizují tělesnou teplotu.
 2. Svalové relaxanci - Tyto léky předepisuje lékař a používají se pouze v případě selhání NSAID. Svalové relaxanci pomáhají zmírnit svalové křeče.
 3. chondroprotektory - udržují chrupavku v dobrém stavu, aniž by jí umožňovaly rozkládat se. Jsou však účinné, pouze pokud tato vrstva není zcela vymazána.
 4. Steroidní protizánětlivé léky. V nejpokročilejších případech jsou jmenováni jako poslední.
 5. Multivitamíny a vitamíny skupiny B - předložené přípravky pomáhají zlepšit funkčnost NS.
 6. Antidepresiva (k obnovení emočního pozadí pacienta).
 7. Novokainová blokáda hydrokortizonem. Jsou umístěny přímo uvnitř části zad, odkud pochází bolest. Blokády se provádějí jen zřídka, protože jsou schopné vyvolat svalovou atrofii.
 8. Přípravky pro zlepšení krevního oběhu a mikrocirkulace.

Topické léky - masti - mají dobrou účinnost a minimum vedlejších účinků. Pokud pacient k léčbě používá lidové léky, musí se tyto léky užívat i nadále.

Prevence osteochondrózy bederní páteře

Osteochondróze bederní páteře lze zabránit, pokud budete dodržovat jednoduchá preventivní pravidla:

 • vyhněte se podchlazení a infekci;
 • nezvedejte těžké předměty;
 • tašky
 • , které se nosí střídavě na obou ramenou;
 • dodržovat pitný režim a jíst správně;
 • udržovat tělesnou hmotnost v normálních mezích;
 • včasná léčba vrozených nebo získaných kostních patologií;
 • jít na plavání, více se hýbat, denně provádět řadu gymnastiky pro bederní páteř;
 • pravidelně podstupuje lékařská vyšetření.

Základní péče o vlastní zdraví pomůže vyhnout se komplikacím bederní osteochondrózy a je jich mnoho a je těžké se s nimi vyrovnat.