Cervikální osteochondróza: příznaky, příčiny, léčba

cervikální osteochondróza

Dystrofické změny v meziobratlových ploténkách se nazývají osteochondróza. Tento problém se může objevit u člověka v jakémkoli věku; dysfunkce meziobratlových plotének vede k rozvoji mnoha vážných souběžných problémů. Jak zabránit vzniku cervikální osteochondrózy? Jaké léky a alternativní terapie se používají při léčbě?

Cervikální osteochondróza - co to je

Krční páteř se skládá ze 7 obratlů a 8 spárovaných nervových uzlin. Osteochondróza krční páteře se vyvíjí na pozadí degenerace meziobratlové dřeně do skelné tkáně. V tomto případě patologické změny ovlivňují zakončení nervových vláken a důležitých cév. Patologie nejčastěji postihuje 7. a 8. obratel.

Onemocnění je pečlivě maskované jako jiné patologie, projevující se záchvaty bolesti hlavy a nepohodlí na krku. Pacienti si mohou stěžovat na závratě, nevolnost a problémy s tlakem. Toto onemocnění je nejčastěji zaměňováno s problémy srdce a cév.

Důležité! Na pozadí problémů s obratli člověk často začíná náhle ztrácet vědomí, cítí nedostatek vzduchu a jazyk může znecitlivět.

jak vypadá osteochondróza

Cervikální osteochondróza je nejčastěji diagnostikována u lidí po 30 letech, což je způsobeno zvláštnostmi umístění lidské kostry, neustálým statistickým a dynamickým zatížením. Onemocnění rychle roste, v poslední době se osteochondróza vyskytuje iu dospívajících.

Příčiny onemocnění

Vývoj osteochondrózy je ovlivněn fyziologickými a patologickými procesy. Úzce spolu souvisí, v lékařské praxi jsou vždy považovány za společné.

Fyziologické změny jsou způsobeny nevratnými procesy souvisejícími s věkem v chrupavce páteře. Jsou lokalizovány v centrální části meziobratlové ploténky, projevují se jako sevření dřeně vláknitou tkání. Během podráždění nervových zakončení dochází k nepohodlí.

Patologické změny - v tomto případě oblast zánětu přesahuje tkáň chrupavky, což způsobuje silné podráždění nervových zakončení a svírání krevních cév. Vznikají na pozadí nesprávné výživy, sedavého životního stylu, objevují se u dospívajících a lidí ve střední věkové kategorii.

Důležité! Osteochondróza krční páteře ve vzácných případech může sama zmizet nebo se projevit ve formě krátkých epizod. Lidské tělo má mnoho kompenzačních a ochranných funkcí, které po určitou dobu mohou neutralizovat patologické změny chrupavky.

Provokující faktory:

příčiny osteochondrózy
 • sedavá práce, nedostatek pravidelné fyzické aktivity;
 • častý nucený pobyt v nepohodlné poloze;
 • nadváha;
 • nervové přetížení, stresující podmínky;
 • poranění krku a týlního hrbolu;
 • hypotermie.

Příčinou osteochondrózy mohou být vrozené anomálie, autoimunitní onemocnění.

Hlavní funkce

Cervikální osteochondróza se ne vždy projevuje bolestí v určité části páteře, často má toto onemocnění rozmazaný klinický obraz.

Hlavními příznaky jsou závratě, migréna, náhlé změny krevního tlaku.

Pokud je nutná urgentní hospitalizace:

 • necitlivost, ztráta pohyblivosti svalů obličeje nebo ramenního pletence;
 • rostoucí bolest hlavy, která je doprovázena zhoršením celkové pohody;
 • nedostatek koordinace;
 • ztráta vědomí.

Bolest v krční páteři často vyzařuje do ramenního pletence a horních končetin. Charakteristickým rysem je, že bolestivý syndrom je paroxysmální povahy, nejčastěji po probuzení, náhlých pohybech, během smíchu, kašlání a kýchání.

známky osteochondrózy

Pokud je osteochondróza v počátečním stádiu, bolest rychle ustupuje, téměř vždy je doprovázena krkem na krku, svaly oslabují, pokožka ztrácí citlivost.

Důležité! V případě patologických změn v 6. obratli lze pozorovat syndrom bolesti v palci, v případě poškození 7. obratle postihuje prostředníček.

Příznaky cervikální osteochondrózy se objevují později u žen než u mužů - průměrný věk je 50–55 let.

Jak je osteochondróza spojena s jinými chorobami

Cervikální osteochondróza a krevní tlak - spojení mezi těmito patologiemi je již dlouho prokázáno. Pro osteochondrózu jsou charakteristické právě prudké poklesy tlaku během dne, přetrvávající hypertenze není u této nemoci vlastní.

Zvýšený tlak při osteochondróze je doprovázen migrénou, hlukem v hlavě, bolestmi paží, nohou, hrudníku. Současně je znatelně snížena citlivost kůže v oblasti límce, stres může vyvolat skok v tlaku, prodloužený pobyt v nepohodlné poloze.

Cervikální osteochondróza a závratě - objevují se na pozadí syndromu silné bolesti, zhoršené cerebrální cirkulace a přenosu nervových signálů, problémů s vestibulárním aparátem.

U osteochondrózy se nejčastěji projevují nesystémové závratě - nedochází k pocitu rotujících předmětů, ale člověk je velmi nemocný, je pro něj obtížné zůstat ve vzpřímené poloze.

Důležité! S častými záchvaty závratí je nutné navštívit nejen neuropatologa, ale také ORL, aby se vyloučila přítomnost patologických změn v nosohltanu.

Bolest hlavy doprovází osteochondrózu v téměř 90% případů. Vyskytuje se na pozadí cévních křečí, svírání nervových zakončení, zvýšeného intrakraniálního tlaku. Projevuje se různými způsoby - pulzující, nudné.

Útoky bolesti hlavy při osteochondróze jsou podobné pocitům při vysokém krevním tlaku, angině pectoris, infarktu, mrtvici.

záchvaty paniky s osteochondrózou

Záchvaty paniky se vyskytují při osteochondróze na pozadí poruch mozkové cirkulace. Současně člověk zažívá nepřiměřený strach, fyzické nepohodlí. Trvání útoku je od 2-3 minut do hodiny, lze je opakovat několikrát denně. Záchvaty paniky jsou doprovázeny pocitem těžké hlavy, neustálými slzami, letargií a letargií. U těžkých záchvatů musíte užívat sedativa, pravidelně navštěvovat psychiatra.

Při osteochondróze dochází k obavám a depresím na pozadí neustálé bolesti, vynucené změny obvyklého způsobu života.

Diagnostické metody

Lidé s osteochondrózou mohou pociťovat bolesti v zádech hlavy, hrudníku, paží - takový rozmazaný obraz onemocnění významně komplikuje počáteční diagnózu.

Překáží včasné diagnostice a nekontrolovanému příjmu léků proti bolesti lidmi. Člověk se cítí zdravý bez bolesti. Vyhledá lékařskou pomoc pozdě, když se v tkáních krčních kloubů vyvinou nevratné procesy.

Důležité! Pouze neurolog se zabývá léčbou osteochondrózy.

Externí vyšetření spočívá v identifikaci pohyblivosti a bolestivosti krku. Poté lékař předepíše rentgenové záření v několika projekcích a počítačové tomografii. Pokud je podezření na kýlu, mělo by se provést skenování pomocí magnetické rezonance. Dopplerův ultrazvuk se provádí k posouzení stavu tepen a krevních cév.

Zásady léčby drog

Léčba je zaměřena na odstranění bolesti, zánětů, obnovení normální pohyblivosti a krevního oběhu.

Hlavní skupiny drog:

  analgetika
 • ve formě tablet a injekcí jsou určena k odstranění syndromu bolesti;
 • nesteroidní a steroidní protizánětlivé léky;
 • chondroprotektory
 • pomáhají obnovit tkáň chrupavky;
 • svalové relaxanci uvolňují svaly, používají se jako pomocné látky k úlevě od bolesti - obsahují glycerin, benzimidazol, mají velký seznam kontraindikací;
 • vitamínové komplexy
 • - musí obsahovat všechny vitamíny skupiny B, D, E, retinol, kyselinu askorbovou;
 • umělé analogy histaminu - pomáhají eliminovat problémy s vestibulárním aparátem;
 • prostředky pro vnější použití ve formě gelů, mastí - pomáhají zlepšit krevní oběh, zmírňují křeče a bolest, zahřívají, zmírňují bolest.

Důležité! Vitamíny obsažené v potravinách nestačí k léčbě osteochondrózy.

Léky, které zlepšují cerebrální oběh při cervikální osteochondróze, jsou povinnou součástí léčby, rozšiřují cévy a zlepšují průtok krve. Nootropní léky, které zlepšují metabolické procesy v mozku, obnovují paměť a myšlení.

Chirurgie pro osteochondrózu se používá jen zřídka. Operace je nezbytná pro příznaky ochrnutí horních končetin, akutní poruchy prokrvení a mozkový edém.

Mezi další procedury patří masáž, manuální terapie tlakem a tahem, dávkovaná trakce, relaxační techniky a akupunktura.

Jak léčit osteochondrózu doma

Domácí léčba zahrnuje pravidelné provádění speciálních cvičení, používání speciálních ortopedických pomůcek. Jako podpůrnou terapii můžete použít recepty tradiční medicíny.

Límec Shants je navržen tak, aby eliminoval napětí v páteři, snižoval stres a posiloval krční svaly. Hlava a krk jsou fixovány ve správné poloze, což vám umožní zbavit se nespavosti, zabránit progresi patologických změn. Obojek musíte nosit ne celý den, ale 2-3 hodiny před spaním.

masáž pro osteochondrózu

Samo-masáž pomůže odstranit bolest a křeče, zatímco se vtírá do mastí, které zlepšují průtok krve. Procedura by měla být prováděna vsedě, držení těla je pohodlné, uvolněné. Je nutné provést hladení, kruhové tření, dotknout se nejen krku, ale také ramenního pletence.

Důležité! U cervikální osteochondrózy je zakázán jakýkoli druh ohřevu, s výjimkou vany a sauny.

Léčivé koupele dobře tlumí bolesti a záněty, umožňují uvolnění páteře. Vodní procedury by se měly provádět každý druhý den, kurz se skládá z 15–20 procedur.

recepty do lázně:

 1. Smíchejte 150 g heřmánku a máty a vařte směs s 5 litry vroucí vody. Nechejte infuzi po dobu 2 hodin, přefiltrujte.
 2. Vezměte 20 g každé máty, meduňky a březových listů. Sbírka se vaří v 6 litrech vroucí vody po 2 hodinách filtrování.
 3. K přípravě infuze šalvěje budete potřebovat 300 g bylin a 5 litrů vroucí vody. Léčivý roztok bude hotový za 2 hodiny.

Pro orální podání můžete připravit infuzi řebříčku - to pomůže rychle odstranit zánět, křeče a bolest. Vařte 230 ml vroucí vody 6 g trávy, nechejte hodinu v uzavřené nádobě. Vezměte 15 ml 3krát denně.

Roztok 15 g mořské soli a 1 litr vody pomáhá vyrovnat se s osteochondrózou. Směs se přivede k varu, úplně se ochladí. Ve složení navlhčete přírodní tkaninu, naneste na zadní část krku.

Možné komplikace

Při včasné diagnostice a správné léčbě probíhá cervikální osteochondróza bez zvláštních komplikací. Jinak se vyvinou závažné patologické změny, které mohou způsobit zdravotní postižení.

Proč je cervikální osteochondróza nebezpečná?

komplikace cervikální osteochondrózy
 • syndrom vertebrální arterie - funkční a organické změny, které jsou způsobeny zhoršeným krevním oběhem v mozku;
 • vysoký krevní tlak, arytmie;
 • necitlivost, slabost, svalová atrofie horních končetin;
 • výčnělek, kýla;
 • VSD;
 • neurologické poruchy.

Fyzioterapeutická cvičení pro osteochondrózu

Cvičební terapie pro osteochondrózu krční páteře je schopna obnovit výživu v poškozených tkáních, obnovit krevní oběh.

Během rehabilitační gymnastiky je zakázáno silně točit hlavou, dělat ostré ohyby. Je povolena pouze imitace těchto pohybů. Můžete cvičit řadu cvicení ne déle než 2 minuty - prodloužená zátěž může vést ke komplikacím osteochondrózy.

Shishonin vyvinul účinnou sadu cvičení pro cervikální osteochondrózu. Princip je, že všechny pohyby musí být prováděny plynule, každá poloha musí být fixována na 15-30 sekund. Během gymnastiky by neměly být žádné bolestivé pocity, každé cvičení by se mělo opakovat 5krát.

Popis cvičení:

 1. Posaďte se rovně a nakloňte hlavu doprava. Když se objeví svalové napětí, polohu zafixujte. Udělejte 5 svahů na každé straně.
 2. Ohýbání hlavy dopředu a dozadu se provádí analogicky s předchozím cvičením.
 3. Natahujte bradu střídavě k levému a pravému rameni. Zadní strana je rovná, nemůžete ji zaoblit.
 4. Otočení hlavy doleva a doprava, v každé poloze přetrvávají po dobu 30 sekund.
 5. Pokračujte v bočních zatáčkách, ale použijte další paže. Při otáčení doprava by měla být pravá ruka na levém rameni a naopak.
 6. Zavřete dlaně, zvedněte ruce nad hlavu a otočte se do stran.
 7. Narovnejte ruce, vezměte je do stran a mírně dozadu, natáhněte bradu dopředu.

Preventivní opatření

Prevence osteochondrózy se skládá z jednoduchých kroků, pokud se provádí pravidelně, lze se vyhnout vážným zdravotním problémům. Obzvláště prevence je nezbytná pro starší lidi a ty, kteří tráví spoustu času sezením.

Jak zabránit osteochondróze:

prevence osteochondrózy
 • dejte si každý den horkou sprchu po dobu nejméně 10 minut;
 • pravidelně navštěvujte lázeňský dům, saunu, abyste odstranili křeče a tlak na krku;
 • spát na ortopedickém polštáři a speciální matraci;
 • každou hodinu si vsedě udělejte malou pětiminutovou rozcvičku.

Nejlepší sporty pro prevenci osteochondrózy jsou plavání, jóga, aerobní cvičení, speciální gymnastika pro posílení krčních svalů.

Ohroženým osobám je zakázáno běhat, skákat nebo cvičit. Kritická hmotnost je 10 kg, závaží by měla být přenášena oběma rukama. Navíc můžete použít korzet, který chrání páteř.

Sergei Bubnovsky dobře popisuje preventivní opatření pro osteochondrózu. V jeho knize najdete, které bolesti zad jsou nebezpečné, jak obnovit zdraví bez injekcí a korzetů, a najdete soubor speciálních cviků.

Cervikální osteochondróza je onemocnění, které může postihnout každého. Včasná diagnostika a prevence, zdravý a aktivní životní styl pomůže vyhnout se rozvoji závažných patologických změn v páteři, poskytne vám dobré zdraví a vynikající náladu.