Cervikální osteochondróza

Včasná léčba nemoci může zvýšit šance na rychlé a úspěšné uzdravení. Ale v každém případě je lepší zabránit rozvoji nemoci, zejména tak závažné, jako je cervikální osteochondróza.

Definice cervikální osteochondrózy

příčiny cervikální osteochondrózy

Cervikální osteochondróza je poměrně časté onemocnění, které v poslední době stále více postihuje mladší lidi. Toto onemocnění postihuje meziobratlové ploténky v krční páteři. Vývoj patologického procesu degenerativně-dystrofických změn je často usnadněn nesprávnou polohou těla, například v důsledku dlouhé práce s počítačem.

Mimo jiné může být problém spuštěn kvůli genetické predispozici, špatnému držení těla, nepohodlnému místu na spaní a sedavému životnímu stylu. Navzdory skutečnosti, že tento typ osteochondrózy se vyvíjí poměrně pomalu, má tendenci postupovat.

U starších pacientů se toto onemocnění kombinuje hlavně s jinými degenerativními procesy, například:

 • interspinózní artróza;
 • spondylóza
 • ;
 • uncovertebral artróza a tak dále.

Příznaky

Co se týče nejcharakterističtějších příznaků, především je možné zaznamenat výskyt akutních bolestí, které vznikají při sevření nervových zakončení. Bolest je často zaměřena na bederní, krční a zadní oblast. Kromě toho můžete najít další syndromy:

 • srdeční syndrom- skládá se z několika příznaků, které mají podobný projev jako angina pectoris. Tento syndrom se vyvíjí během podráždění kořenů hlavního prsního svalu nebo bránicového nervu. Z tohoto důvodu člověk zažívá bolestivé pocity naléhavé povahy v oblasti srdečního svalu, které se mohou pravidelně objevovat a trvat několik hodin. Kýchání nebo náhlé pohyby hlavy bolest často zhoršují. Navíc během bolestivých záchvatů nelze detekovat žádné změny na kardiogramu;
 • radikulární syndrom- nastává, když jsou nervová zakončení v krční páteři sevřená. V tuto chvíli pociťujete bolest, která může být podána nejen předloktím, ramenem nebo lopatkou, ale také bederní oblasti. Pacient může pociťovat lehké brnění nebo výraznější pocity v závislosti na tom, kolik osteochondrózy je zahájeno;
 • syndrom dráždivého reflexu- se projevuje pocitem pálivé bolesti v týlním hrtanu a krku. Takové příznaky se často objevují po probuzení ze spánku, při prudkých otáčkách hlavy, kašlání a kýchání. Kromě toho se bolest může projevit nejen v oblasti ramen, ale také v oblasti hrudníku;
 • syndrom vertebrální tepnyje jedním z typických projevů onemocnění, který je charakterizován výskytem pálení nebo pulzující bolesti hlavy, která je více lokalizována v časové nebo týlní oblasti. U tohoto syndromu často dochází k neustálé bolesti, ale někdy může vzniknout a ustoupit.

Věnujte pozornost!Za přítomnosti příznaků cervikální osteochondrózy odborníci zaznamenávají u člověka zvýšenou únavu, která může způsobit poškození sluchu a zraku.

hlavní příznaky cervikální osteochondrózy

Pokud jde o další hlavní příznaky nemoci, patří mezi ně:

 • Komprese krevních cév, která způsobuje zvýšení krevního tlaku;
 • silné bolesti hlavy, ke kterým dochází v důsledku zhoršeného krevního oběhu v mozku. Tento druh bolesti může způsobit, že pacient pravidelně používá léky proti bolesti;
 • problémy se zrakem a sluchem;
 • bolavá, poměrně silná bolest na krku a ramenou, kterou někdy může zhoršit ostré a velmi nepříjemné „lumbago“;
 • broušení a křupání při naklánění hlavy nebo otáčení do strany;
 • pokles svalové síly v pažích v důsledku bolesti v oblasti hrudníku;
 • závratě.

Důležité!Jakmile jsou zaznamenány první příznaky tohoto onemocnění, je nutné co nejdříve vyhledat pomoc od neurologa.

Důvody

Hlavní příčiny osteochondrózy jsou následující:

 1. Metabolické poruchy, které negativně ovlivňují normální stav chrupavky v meziobratlových ploténkách.
 2. Nedostatečná pohyblivost krčních obratlů, v důsledku čehož dochází ke ztrátě tekutin, což zase negativně ovlivňuje pružnost chrupavky.
 3. Mikrotrauma krční páteře během náklonu hlavy, otáčení atd.
 4. Špatná dědičnost, kvůli které je bezpečnostní rezerva disků velmi malá.

Léčba

Terapeutický proces přímo závisí na stadiu onemocnění a je založen na integrovaném přístupu. Léčba trvá v průměru 1 až 3 měsíce, poté je nutné podporovat eliminaci příznaků preventivními opatřeními ještě asi 1 rok.

Hlavní léčba se provádí ve 2 směrech, v závislosti na zdravotním stavu pacienta a míře zanedbávání nemoci. Pokud jde o konzervativní léčbu, zahrnuje to užívání léků a cvičení. Léčba pomocí chirurgického zákroku se provádí pouze v případě, že konzervativní nedal žádný účinek.

Je důležitédodržovat dietu a bezpodmínečně dodržovat doporučení týkající se terapeutických cvičení.

Konzervativní léčba je zaměřena na zmírnění bolesti, obnovení a normalizaci funkce páteře a prevenci nežádoucích změn. Při takové terapii se používá celá řada terapeutických opatření:

masáž pro osteochondrózu krční páteře
 • spinální trakce (trakce). Při použití speciálního lékařského vybavení se páteř natahuje, aby se zvětšila vzdálenost mezi obratli;
 • léková terapie. Užívání léků během tohoto onemocnění je zaměřeno hlavně na zmírnění bolesti, zmírnění zánětu a celkovou normalizaci metabolických procesů v těle;
 • fyzioterapie. Díky těmto postupům je možné nejen snížit bolest, ale také zlepšit účinek užívání léků. Tyto metody se také používají během rehabilitačního období. V tomto případě se často používají laserové paprsky, ultrazvukové vlny, nízkofrekvenční proud, práce s magnetickými poli atd. ;
 • kineziterapiea cvičení založená na fyzioterapeutických cvičeních;
 • manuální terapie. Taková léčba je vybrána individuálně pro každého pacienta;
 • masáž. Díky masáži můžete urychlit krevní oběh v tkáních, odstranit svorky a svalové křeče, obecně zlepšit přívod krve do tkání celého těla.

Navzdory skutečnosti, že samotné léky nemohou léčit osteochondrózu, mohou pomoci obnovit zásobování tkání krví. Terapie by měla být komplexní, pouze v tomto případě můžeme hovořit o účinnosti léčby. Kromě užívání léků je nezbytné věnovat se fyzikální terapii, dodržovat dietu a vzdát se špatných návyků.

Při absenci bolesti nebo výrazných dystrofických změnách je užívání léků bez lékařského předpisu nevhodné. K léčbě tohoto onemocnění a zmírnění bolesti se používají následující typy léků:

 • prostředky pro regeneraci i pro prevenci degenerace chrupavkových tkání: kyselina hyaluronová a analogy;
 • ke zmírnění zánětu;
 • přípravky ke zlepšení prokrvení tkání: vitamíny skupiny B;
 • antispazmodika;
 • antioxidanty: vitamíny N, E a C.
jak léčit osteochondrózu krční páteře

Léky lze předepisovat nejen jako tablety a tobolky k perorálnímu podání, ale také jako injekce nebo topické masti / krémy. Pokud existují akutní komplikace, používají se léky k blokování nervových zakončení.

Spolu s farmakoterapií je velmi důležité udržovat zdravý životní styl a správnou výživu. Pijte nejméně 1, 5 litru vody denně.

Jeden a půl litru vody denně je doporučená norma pro zdraví kloubů a celého těla.

Přirozeně můžete také použít bylinné čaje, ovocné nápoje, kompoty ze sušeného ovoce nebo minerální vodu. Káva, silný černý čaj, alkohol a nápoje sycené oxidem uhličitým by měly být z každodenní stravy vyloučeny.

Prevence

Mezi hlavní příčiny osteochondrózy patří ignorování požadavků těla, velká zátěž a nesprávná výživa. Proto by prevence měla být založena na úplném vyloučení negativních účinků na páteř a prevenci nástupu patologických změn. Pro tyto účely stačí dodržovat obvyklá pravidla zdravého životního stylu (zdravý životní styl):

 • pouze mírná fyzická aktivita během sportu: ranní cvičení, gymnastika, atletika, pokud jsou typy zápasů, pak bezkontaktní, plavání je vynikající volbou;
 • v případě dlouhodobého pobytu v jedné poloze, například při sedavé práci, je velmi důležité dělat přestávky, alespoň jednou za 45-60 minut. Během tohoto období musíte svému tělu věnovat 5-15 minut na malou rozcvičku, která obnoví normální krevní oběh. Je také velmi důležité věnovat pozornost správnému výběru kancelářských židlí nebo křesel, upřednostňovat ty, které budou podporovat páteř, kontrolovat správnou polohu rukou u stolu a nohou na podlaze. Pokuste se samostatně sledovat své držení těla (ramena by měla být v uvolněné poloze a záda by měla být rovná);
 • je důležité pokusit se ovládnout svou emocionalitu v případě, že během stresu dojde ke křečovité reakci. Pro tyto účely se musíte naučit relaxační techniky a systematicky navštěvovat masáže pro celkové posílení těla;
 • Pro spaní je nejlepší zvolit ortopedickou matraci s rovným povrchem. Samozřejmě nebude tak měkký jako péřové lůžko, ale jeho pružnost zajistí správnou polohu těla;
 • pití velkého množství tekutin a správná výživa pomáhá nejen k udržení metabolismu, ale také k posílení celého těla:
prevence rozvoje cervikální osteochondrózy

Psychický stav má také negativní vliv na stav kloubů.

 • v případě potřeby pohybovat nebo zvedat těžké věci je velmi důležité to dělat co nejplynuleji, bez náhlých výpadů a trhnutí z pozice polodřepu. Nebude nadbytečné používat speciální opěrný pás;
 • důležitým bodem je výběr kvalitní ortopedické obuvi bez vysokých podpatků s dostatečnou šířkou chodidla. Je také možné snížit zatížení páteře včasnou výměnou opotřebované obuvi, což je zvláště důležité pro ženy. V létě, v zemi, v moři, pokud je to možné, musíte chodit naboso po různých površích, čímž posilujete svaly nohy.

Je důležité si uvědomit, že prevence je mnohem lepší a snadnější než následná léčba onemocnění.

Cvičení

V žádném případě byste neměli začít cvičit a cvičit bez lékařského předpisu nebo před úlevou od bolestivého syndromu. Specialista musí nejprve zmírnit jakékoli akutní příznaky. Za přítomnosti příznaků bolesti bude gymnastika bolestivá.

Existuje několik opravdu efektivních a jednoduchých cvičení. Mohou být prováděny nejen doma, ale také kdekoli, včetně práce nebo dokonce na silnici.

Když začínáte cvičit, počáteční poloha je ve všech případech sedět na židli, ruce složené na kolenou:

Stojí za to zahřát:

 1. Ve výchozí poloze musíte pomalu otáčet hlavu na jednu stranu, dokud se nezastaví, a poté na druhou. V tuto chvíli musíte cítit, jak se natahují svaly krku. Jakmile je krk otočen na jednu stranu, dokud se nezastaví, musíte jej co nejopatrněji otočit o několik stupňů, vyhnout se náhlým pohybům a zafixovat ho v tomto stavu po dobu 5 sekund. Odborníci doporučují zahájit jakékoli cvičení rozcvičením k posílení krčních svalů. K rozvinutí síly a pružnosti krku stačí provést 5 otáček v každém směru.
 2. Dále musíte naklonit hlavu tak, aby se ucho blížilo k rameni. Stojí za zmínku, že v tomto okamžiku musí rameno zůstat nehybné. Při maximálním přiblížení musíte polohu zafixovat. Buďte opatrní, abyste zajistili, že akce nezpůsobí nepohodlí ani bolest. Tyto sklony stačí provést 5krát pro každou stranu.
cvičení pro cervikální osteochondrózu

Dále přejděte k hlavním cvičením:

 1. Nyní po skončení rozcvičky můžete přejít ke konkrétním cvikům, které mohou přinést dobrý výsledek. Ve výchozí poloze musíte ruku položit na pravý chrám. Nyní se musíte pokusit naklonit hlavu na pravou stranu a ruka by v tomto okamžiku tomu měla zabránit. Snaha by měla být taková, aby byla těžká, ale hlava se stále postupně nakláněla tímto směrem. Pro každou stranu bude stačit 10 sjezdovek. Přirozeně je také třeba změnit ruku.
 2. Dále musíte uchopit týlní oblast hlavy a vytvořit odpor, zkusit hlavu naklonit 5krát dozadu.
 3. Přesně stejné cvičení je třeba provést i v případě, že si dlaně položíte na čelo. Díky odporu musíte bradu přitáhnout k hrudi. Bude to stačit na 5 zatáček vpřed.
 4. Závěrem cvičení může být zahřátí pastí, které se provádí spuštěním a zvednutím ramen. V nejvyšším bodě je třeba se na několik sekund zablokovat, poté je sklopit a zcela uvolnit. Dost na 10 opakování.
 5. Cvičení ukončete protažením krku v různých směrech. Tato sada cvičení musí být prováděna každý den. To je skvělá volba pro zahřátí krku s osteochondrózou.

Kromě silového tréninku lze zahrnout i cviky na flexibilitu krku. Pomohou nejen posílit svaly krku, ale také šlachy. Zahřátím bude váš krk mobilnější.

Cvičení doporučují odborníci nejen na osteochondrózu krční páteře, ale také pro všechny lidi nad 30 let. Problém je v tom, že v tomto věku svalová vlákna ztrácejí svoji pružnost, takže je důležité je udržovat spolu s celkovým zdravím těla.

 1. Brada musí být přitažena k hrudi a v tuto chvíli pomáhat hlavě rukama.
 2. Velmi opatrně, rukama musíte naklonit hlavu do strany, abyste se uchem dotkli ramene.

Pouze správná léčba při prvních příznacích osteochondrózy vám umožní vyřešit tento problém co nejrychleji a vrátit se do normálního života bez bolesti a nepohodlí.

Dále musíte provést několik kruhových pohybů hlavy v jednom směru a poté ve druhém směru. Dost bude 8 zatáček pro každou stranu. Cvičení musí být prováděno velmi opatrně. Z bezpečnostních důvodů můžete držet hlavu rukama.