Příčiny a léčba bolesti kolene

Mnoho lidí si stěžuje, že trpí bolestmi kolenních kloubů. Nepříjemné pocity se mohou objevit přerušovaně, po přetížení a každodenním opotřebení. Často dochází ke zraněním - lze je získat při sportu, v každodenním životě.

Příčiny bolesti kolene

bolest v kolenním kloubu

Kosti uvnitř kolenního kloubu jsou pokryty chrupavkou, která funguje jako tlumič nárazů. Poskytuje kluznou plochu a tlumí nárazy. Bolest nastává v důsledku poškození různých struktur kolena.

Pacient může být rušen nejen bolestí kolenního kloubu zevnitř nebo zvenčí, ale také ztuhlostí kloubu, sníženou pohyblivostí. Když je koleno ohnuté, boční pohyby jsou vadné, není možné úplně ohnout nohu. Mohou být přítomny vnější změny: otok a zarudnutí.

Bolest a otok v kolenním kloubu se mohou objevit z následujících důvodů:

 • Zranění a poškození;
 • Dislokace, podvrtnutí;
 • Ruptury plotének a vazů;
 • Zlomeniny kolena.

Pokud došlo k úrazu, je velmi obtížné stanovit diagnózu sami. Když bolest nezmizí a objeví se vnější změny, měli byste určitě jít k lékaři.

Příčinou bolesti může být přetížení. Zranění jsou způsobena opakovanými pohyby, dlouhodobým tlakem na koleno, fyzickými cvičeními.

Po cvičení, jízdě na kole, skákání a rychlé chůzi se mohou objevit otoky a nepohodlí.

Bolest v kolenním kloubu v důsledku restartu se může objevit při chůzi a je vysvětlena těmito důvody:

 • Zánět vaků tekutinou;
 • Ruptura nebo zánět šlach;
 • Tvorba záhybů ve vazech a ztluštění;
 • Zánět nebo podráždění vazivové tkáně zvenčí.

Příčiny bolesti kolen mohou být vážnější:

 • osteoartrózy;
 • Osgood-Spatterova nemoc;
 • Bakerova cysta;
 • podkožní infekce;
 • skřípnuté nervy;
 • Osteochondritida.

Léčba kolenního kloubu lidovými léky

Lidový lék pomůže odstranit otok a snížit nepohodlí. Účinně odstraňuje sůl z těla bobkový list. 25-30 listů zalijte vroucí vodou (400 ml) a vařte 5 minut. Louhujte několik hodin, sceďte a pijte po malých doušcích. Celý objem je nutné vypít do 12 hodin.

Léčba pokračuje 3 dny. Poté si musíte udělat týdenní přestávku a opakovat kurz znovu. Před užitím odvaru byste měli vyčistit střeva, jinak může dojít k alergickému uvolnění.

Když se soli začnou aktivně rozpouštět, zvýší se množství močení. Takové ošetření je nutné provádět několikrát ročně.

Na bolesti v kolenním kloubu existuje další účinný a chutný lidový lék - aspik. Obnovuje chrupavčitou tkáň a synoviální tekutinu, zpomaluje rozvoj artrózy. V rosolovitém mase je hodně kolagenu a bílkovin, které jsou nezbytné pro zachování celistvosti kostí, vazů a chrupavek – jedná se o druh pojivového materiálu. K ošetření jsou vhodné jakékoli pokrmy s želatinou. Pomáhá obnovit pohybový aparát, zabraňuje deformaci kloubů.

Stopové prvky a vitamíny přítomné v želé posilují vazy, udržují svalový tonus. K přípravě tohoto pokrmu můžete použít vepřové nebo hovězí maso, kuřecí, krůtí. Maso podlijte vodou a několik hodin udržujte na mírném ohni, dokud se vývar nezačne lepit na prsty. Během procesu vaření nepřidávejte vodu.

Ke konci vaření je potřeba vývar opepřit, aby měl chuť, můžete přidat česnek. Tekutinu slijeme, maso rozebereme, naporcujeme a zalijeme vývarem. Nádoby by měly být chlazeny, dokud neztuhnou. Aby byl tento pokrm účinný, musí se jíst alespoň jednou denně po dobu jednoho měsíce.

Dalším zdrojem kolagenu a bílkovin je kuřecí chrupavka. Pro doplnění těchto látek zařaďte do svého denního jídelníčku vařenou nebo dušenou chrupavku.

Existuje několik způsobů, jak zmírnit bolest a otok:

 • Rozemlejte lžíci chrupavky a vezměte na prázdný žaludek s pomerančovým džusem;
 • Chrupavku vařte do úplného změknutí. Do vývaru přidejte bobkový list, kuličky pepře. Vezměte 50-70 ml každý den, zředěný vodou v poměru 1: 1;
 • Uvařte tlapky a snězte dvě tři věci nalačno, určitě pijte vodu s citronem.

Léčba kolenního kloubu slunečnicí

Slunečnicový kořen při správném použití účinně odstraňuje soli, které se hromadí v kloubech. Je to užitečné zejména pro ty lidi, kteří tráví hodně času v sedě. Kořen ničí všechny nerozpustné sloučeniny, konglomeráty, odstraňuje je z těla.

Rozdrťte 100 gramů slunečnicového kořene pomocí mixéru nebo mlýnku na maso, naplňte vodou (1 litr) a vařte 10 minut. Ochlaďte, sceďte a společně pijte vodu, abyste uhasili žízeň.

Léčba kolenního kloubu "Zlatý knír"

Vědecky se tato rostlina nazývá kalisie vonná. Používá se nejen při bolestech kolene, ale také při kardiovaskulárních onemocněních. Aby byl proces obnovy chrupavky rychlejší, musíte jej kombinovat s jinými prostředky, které mají podobný účinek. Můžete si vzít přesličku rolní.

Šťávu vymačkanou z rostliny smíchejte s jakoukoli smetanou na bázi živočišného tuku. Poměry jsou 3: 1. Kompozice musí být vtírána do problémové oblasti nebo aplikována jako komprese.

Bolest zmírní obklad z tinktury „zlatého kníru". Namočte gázu a nasaďte na kloub, fixujte obvazem. Po půl hodině ho můžete sundat.

Léčba kolenního kloubu "Lecitin"

Čistí tělo přebytečného cholesterolu, posiluje stěny cév, nervové tkáně. Kompozice obsahuje acetylcholin - látku, která zajišťuje přenos nervového impulsu.

Užívejte jednu polévkovou lžíci denně s vodou. Délka léčby je jeden měsíc. Pro posílení účinku by měl být "Lecitin" konzumován s vaječnou skořápkou - je zdrojem vápníku. Dále obsahuje mangan, síru, železo, měď a další užitečné stopové prvky.

Před odstraněním skořápky je třeba vejce důkladně omýt a ponořit do vroucí vody. Poté je třeba rozdrtit a přidat do nádobí. Během období exacerbací by dávka měla být 8 gramů, po exacerbacích by se mělo konzumovat 4-5 gramů denně po dobu dvou týdnů.

Recepty na bolesti kolen

Žitná zrna (250 gramů) zalijte vodou (2 litry) a vařte několik minut. Přidejte med (kilogram), vodku (500 ml), kořen dřišťálu (3 lžičky). Vše dobře promíchejte a uchovávejte na tmavém místě po dobu tří týdnů. Před jídlem je nutné užít tři polévkové lžíce.

Pokud kloub bolí, tinktura mochna pomáhá odstranit otoky a nepohodlí. Je nutné několikrát denně otřít klouby, vyrobit pleťové vody. Lze jej kombinovat s infuzí bórové dělohy. Musí se pít po lžičce před jídlem v akutním období onemocnění.

Kilogram křenu umelte, zalijte vodou (4 litry) a vařte 5 minut, po vychladnutí přidejte med podle chuti. Pijte sklenici denně po dobu jednoho měsíce.

V každodenní stravě musíte zahrnout kalcinovaný tvaroh. K jeho přípravě budete potřebovat chlorid draselný a mléko.

Půl litru mléka ohřejte na teplotu 50-60 stupňů, vlijte do něj jednu a půl polévkové lžíce vápníku. Po sražení produktu sundejte pánev z ohně a přeneste hmotu na síto, přikryjte gázou. Ráno je tvaroh připraven k jídlu.

Přidejte 250 gramů předem nakrájeného koňského kaštanu do láhve vodky. Nechte působit 14 dní, denně protřepávejte.

Bolavá místa by se měla mazat na noc.

Cvičení a gymnastika ke zmírnění bolesti v kolenním kloubu jsou předepsány lékařem. Zohledňuje povahu a příčiny poškození a přiřazuje zátěže podle jejich ukazatelů. Špatně zvolené cviky mohou situaci zhoršit.

Pokud je nepohodlí velmi silné, dochází k napětí zevnitř, otoku, zarudnutí, pak léčbu bolesti v kolenním kloubu může předepsat pouze odborník po vyšetření.