OSTEOCHONDROZA Páteře JE CHOROBOU U LIDÍ VŠECH VĚKŮ!

Osteokondritida páteře

Mnoho lidí si spojuje slovo „osteochondróza“ se stářím. Existuje názor, že se jedná o nemoc prarodičů, kdy „střílí do dolní části zad“ a „bolí do zad“. V této iluzi však existuje jen zrnko pravdy: osteochondróza je skutečnědegenerativní(tj. Způsobená lokální metabolickou poruchou)změny v páteři, které se nevyhnutelně objevují u všech starších lidí. Osteochondróza se však dnes vyskytuje u 9 z 10 lidí starších 45 let a první projevy onemocnění mohou začít již ve věku 25 let.

Toto onemocnění se dokonce nazývá„civilizační choroba“, protože hlavní příčinou osteochondrózy je nesprávné „vykořisťování“ páteře. Faktem je, že moderní člověk ho vystavuje nadměrnému zatížení a paradoxně ne při běhání nebo zvedání závaží, ale když sedí celé hodiny bez toho, aby vstal ze židle. Toto zatížení se nazývástatickéa je velmi složité. Protože si člověk myslí, že odpočívá, když sedí. Ve skutečnosti však páteř v sedě pracuje se zvýšeným stresem.

Jak funguje páteř

Abyste pochopili, co je to osteochondróza, musíte pochopit, co je lidská páteř. Všichni víme, že páteř se skládá z obratlů spojených do série meziobratlovými ploténkami. Celkově má ​​člověk obvykle 33-34 obratlů: 7 z nich tvoří krční oblast, 12 - hrudní oblast, 5 (nebo 6 u malého procenta lidí) - bederní, 5 dalších obratlů, rostou společně, tvoří křížovou kost a nakonec kostrční oblast se skládá zdalších pět (nebo čtyři - v závislosti na individuálních charakteristikách) obratle. Obratle jsou ve skutečnosti kosti a jsou nehybné, ale aby se mohly volně pohybovat a zajišťovaly mobilitu celému našemu tělu a také aby se nespadly při nárazech a tření, je mezi každým obratlem vrstva želatinové látky (tzv. nucleus pulposus) obklopené silnými vícevrstvými deskami (annulus fibrosus). Souhrnně se tomu říká meziobratlová ploténka.Kromě toho struktura páteře obsahuje četné vazy, cévy, nervy. Jedná se o velmi složitý orgán, který do značné míry určuje práci téměř všech tělesných systémů, protože chrání míchu a ovlivňuje její práci.

Lékaři a model páteře

Stavce a meziobratlové ploténky se neustále obnovují po celý život člověka. To je možné díky skutečnosti, že jsou dobře zásobeny krví a jsou vždy vybaveny správnou výživou. Pokud však z nějakého důvodu začne do páteře proudit výživa v nedostatečném množství, ztratí jádro pulposus své vlastnosti, meziobratlová ploténka bude plochá a méně elastická, v prstenci se objeví praskliny a samotné obratle se začnou pohybovat různými směry a budou se k sobě přibližovat. To vše vede k řadě nebezpečných odchylek - především kzánět jak v páteři samotné, tak v okolních tkáních a ke stlačení míchy a míšních nervů.

Je zajímavé, že takový koncept jako „spinální osteochondróza“ existuje hlavně v postsovětském prostoru. V zahraniční literatuře se změny vyskytující se v páteři nazývají„kýly“, „myofasciální bolesti“, „poranění disku“, „dorsopatie“. Takže pokud jste o sobě něco podobného slyšeli, máte osteochondrózu páteře. Pokud jde omeziobratlovou kýlu, považuje se to za jednu z fází osteochondrózy.

Onemocnění nemá akutní průběh a vyvíjí se postupně: nejprve se meziobratlová ploténka zužuje, degenerativně se mění, pak se objevujívýčnělky- zdá se, že jádro pulposus je vytlačeno a smícháno s vláknitým prstencem, ale nerozbije ho. Když dojde k prasknutí mezikruží fibrosus, mluví se o meziobratlové kýle.V poslední nejzávažnější fázi osteochondrózy,, jsou meziobratlové ploténky zcela opotřebované, obratle se začínají třít o sebe a také se hroutí, objevují se na nich patologické kostní výrůstky a osteofyty. V poslední fázi páteř „zkameněla“, to znamená, že ztrácí svoji pohyblivost, což může vést k invaliditě.

Příčiny onemocnění páteře

Z jakého důvodu dochází ke všem výše uvedenýmdegenerativním změnám?Jak již bylo zmíněno, hlavním důvodem jeabnormální zatížení páteře:například když člověk musí hodně sedět v nepohodlných polohách, „shrbených“, krční a hrudní oblasti zažívají napětí a nedostávají potřebnévýživa. Kromě toho se můžeosteochondróza vyvinout v důsledku špatného držení těla.Avšaksport, zejména silové, s porušením techniky cvičení, může také vést kdegenerativním změnám v páteři.

Další častou příčinou je jakékoliporanění zad. Na rozvoj osteochondrózy mohou mít vliv takédědičné genetické predispozice, hormonální poruchy, nadváha, nezdravá strava, nedostatečný příjem vody a v důsledku toho dehydratace, kouření a zneužívání alkoholu.

Ženy se často setkávají s prvními projevy osteochondrózy během těhotenství, pak, když mladé matky musí krmit své dítě v nepohodlných polohách pro sebe a často je nosí v náručí, se stav páteře znatelně zhoršuje.

Příznaky osteochondrózy

Příznaky osteochondrózy jsou různé a závisí na přesném oddělení, ve kterém k poruchám došlo. Bolest je hlavním projevem této patologie, dokud všakruptura mezikruží fibrosusnení mírná, může být únavná, naléhavá a pacienti jí nemusí ani věnovat pozornost.Bolest se častěji zintenzivňuje ráno nebo po fyzické námaze, vyzařuje do paží, nohou, krku, žeber a hrudníku (v tomto případě lze osteochondrózu snadno zaměnit za ischemickou chorobu srdeční).

Kromě toho se v končetinách může objevit necitlivost a mravenčení.

Při osteochondrózev krční páteřise mohou objevit bolesti hlavy, někdy velmi silné, závratě, nevolnost, pískání v uších. Vývoj kýly, který vede ke kompresi nervových zakončení, může vést k narušení práce vnitřních orgánů spojených s postiženým nervem. Například s kýlou v bederní páteři se mohou objevit problémy s močením, potence zmizí, v hrudi - zažívací potíže, v krčku - problémy s přívodem krve do mozku.

Bolest hlavy s cervikální osteochondrózou páteře

Diagnostika osteochondrózy

Pouze lékař dokáže rozlišit osteochondrózu od jiných onemocnění vnitřních orgánů a určit zdroj bolesti. Dnes se za nejspolehlivější metodu diagnostiky onemocnění páteře považuje zobrazování magnetickou rezonancí.

Rentgenové paprsky jsou také spolehlivé, ale méně informativní. Na rentgenovém snímku můžete vidět změny na meziobratlových ploténkách, ale nemůžete například vidět kýlu a posoudit stav míchy a stupeň její komprese pomocí posunutých obratlů. Kromě toho vám MRI umožňuje odlišit osteochondrózu od jiných nebezpečných onemocnění, včetně maligních nádorů a Bechterevovy choroby.

Je možné léčit osteochondrózu?

Bohužel není možné vyléčit osteochondrózu, ale je možné zmírnit stav pacienta azastavit další destrukci meziobratlové ploténky, nicméně je nutnézcela změnit způsob života - dělat fyzioterapii, plavání, pravidelně chodit na kurzymasáže nebo manuální terapie, začněte správně jíst a vzdejte se špatných návyků. Sport, masáže, správná výživa a hubnutí mohou mít výrazně větší a dlouhodobější léčebný účinek než léky.

Lékaři stále argumentují o účinnosti chondroprotektorů - léků, které obnovují tkáň chrupavky a údajně posilují mezikruží, jejich účinnost nebyla dostatečně prokázána, ale protože rozhodně nepřinášejí újmu, lze je použít k léčbě osteochondrózy.

Při silné bolesti může lékař předepsat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), myorelaxancia (léky, které uvolňují svaly) a analgetika.

Používá se při léčbě osteochondrózy avitamínů, protože jejich nedostatek vyvolává další destrukci meziobratlové ploténky: napříkladvitamíny Bpomáhají zlepšit metabolismus bílkovin mezi tkáněmi a takébílkovina je hlavním stavebním materiálem v těle, poté normalizace metabolismu bílkovin přispívá k obnovení nervové a chrupavkové tkáně. Vitamin A zlepšuje krevní oběh. Užívání vitamínů, stejně jako jiných léků, však vyžaduje opatrnost, protože mohou způsobit závažné nežádoucí účinky a mohou být užívány pouze po konzultaci s lékařem a pod jeho dohledem.

Chirurgická léčba osteochondrózy je také možná, ale zpravidla se k ní uchýlí, když dojde kvýraznému zúžení páteřního kanálu a nadměrnému stlačení nervů a míchy výslednými kýlami. V tomto případě je situace tak obtížná, že například pacient nemůže chodit, začnou mu selhávat vnitřní orgány nebo hrozí riziko cévní mozkové příhody. Takové závažné důsledky jsou nejčastěji způsobeny osteochondrózou krční a bederní páteře, degenerativními změnami v hrudní páteři, a to i za přítomnosti kýly, téměř nikdy nevyžadují chirurgickou léčbu.

V současné době se do lékařské praxe aktivně zavádějí metody tzv. šetřící chirurgie, kdy se lékařům podaří zachovat integrovanou strukturu obratlů odstraněním části jádra pulposus pomocíendoskopu. Zařízení se zavádí na místo míšní léze malými řezy na kůži, což zabrání velké ztrátě krve. Protože během operace není odstraněn celý disk, není biomechanika páteře obecně narušena, což zkracuje dobu zotavení. Pacienti se často zvednou na nohy do jednoho dne po operaci. Jakákoli operace páteře je však stále plná komplikací a následných relapsů onemocnění, takže zkušení odborníci se pokusí chirurgickou léčbu odložit na poslední. A zde vše závisí na samotných pacientech: pokud budou dodržovat všechna doporučení lékařů a starat se o své zdraví, pak i za přítomnosti kýly budou schopni bez chirurgického zákroku.