Artróza kyčelního kloubu

příznaky a léčba artrózy kyčle

Artróza kyčelního kloubu je patologie, která zaujímá vedoucí postavení mezi různými degenerativními-dystrofickými problémy pohybového aparátu. Existuje mnoho důvodů, které toto onemocnění vyvolávají, a proto jsou ohroženy různé věkové skupiny lidí. Je však třeba poznamenat, že nejčastěji se porážka kyčelního kloubu vyskytuje u lidí středního a staršího věku.

Artróza kyčelního kloubu 1. stupně je úspěšně léčena bez chirurgického zákroku. Pacienti však, bohužel, nespěchají okamžitě konzultovat s lékařem a mylně se domnívají, že bolestivé pocity samy odezní. Mezitím již patologický proces začal a každým dnem postupuje stále více. Rozlišujte mezi primární artrózou kyčelních kloubů, která má nejasnou etiologii, a sekundární, vyplývající z těchto onemocnění:

 • Perthesova choroba;
 • vrozená dislokace;
 • abnormální vývoj tkáně v kyčelním kloubu;
 • aseptická nekróza femuru;
 • zánětlivé procesy;
 • zlomeniny kyčle.

Může být ovlivněn jeden nebo dva kyčelní klouby. Bilaterální artróza není neobvyklá a při jednostranném patologickém procesu může pokrýt páteř a kolenní kloub.

Příčiny artrózy kyčelního kloubu

 • zhoršení arteriálního průtoku krve a jeho venózního odtoku, v důsledku čehož jsou tkáně nedostatečně vyživovány, dochází k akumulaci podoxidovaných metabolických produktů, které jsou odpovědné za aktivaci enzymů;
 • mechanické faktory, které způsobují přetížení kloubů, například nadváha nebo profesionální sporty;
 • biochemické změny v chrupavce, hormonální poruchy, metabolické poruchy;
 • traumatické dislokace, zlomeniny krčku a pánve;
 • nekróza tkání hlavy kyčelních kostí;
 • zánět kloubů, infekční procesy;
 • patologické změny v páteři (kyfóza, skolióza) a plochých nohou;
 • vrozená dislokace femuru;
 • vrozené patologie vývoje kloubů;
 • sedavý životní styl;
 • dědičná predispozice těla (slabost skeletu, metabolické poruchy, strukturní rysy chrupavkových tkání).

Příznaky artrózy kyčelního kloubu

Obecné příznaky tohoto patologického procesu se rozlišují, je však třeba si uvědomit, že se mohou v různých stadiích vývoje artrózy lišit. Hlavní příznaky poškození kyčelního kloubu jsou:

 • bolest ve slabinách, kyčlích, kloubech a kolenech, která neustupuje ani v klidném stavu;
 • tuhost a tuhost;
 • kulhání;
 • atrofie stehenních svalů;
 • postižená končetina se znatelně zkrátí.

Hlavním příznakem artrózy kyčelních kloubů je bolest, intenzita a doba trvání a také povaha a lokalizace závisí zcela na charakteristikách patologického procesu. Nejlepší je zahájit léčbu na počátku onemocnění, kdy nepohodlí ještě není příliš výrazné. Pokud nebudou přijata vhodná opatření včas, bolest se začne zesilovat, v důsledku čehož bude pohyblivost postižené končetiny významně omezena.

Artróza kyčle 2. stupně je charakterizována intenzivní bolestí, která vyzařuje do rozkroku a stehna. V tomto případě je funkce kloubu narušena, objeví se kulhání, je omezen vnitřní pohyb a únos kyčle do strany. Svaly únosce a extenzoru ztrácejí svoji sílu, na rentgenovém snímku jsou viditelné kostní výrůstky, které mohou silně vyčnívat. Hlava stehenní kosti je zdeformovaná, její obrys je zkreslený a zvyšuje se objem. Kromě toho se mohou cysty tvořit v nejvíce namáhaných oblastech kloubu.

Ve fázi 3 vývoje artrózy se bolest stává trvalou a může se obtěžovat i v noci. Chůze je tak obtížná, že musíte použít speciální hůl. V kyčelním kloubu jsou pohyby omezené, svaly hýždí, atrofie postiženého stehna a dolní končetiny a noha je zkrácena. To vše vede ke změně chůze a zvýšení zátěže postiženého kloubu. V důsledku zvýšení kostních výrůstků kloubní prostor zmizí a kloub roste společně a nakonec ztrácí svoji pohyblivost.

Léčba artrózy kyčelního kloubu

metody léčby artrózy kyčle

Pokud je onemocnění zjištěno v rané fázi, upřednostňují se konzervativní metody léčby s použitím různých léků. Pacientovi jsou předepsány především protizánětlivé nesteroidní léky, které dokonale zmírňují otoky a záněty, díky nimž se bolestivý syndrom snižuje. U svalových křečí jsou předepsány svalové relaxanci, jejichž činnost je zaměřena na stimulaci krevního oběhu a zmírnění křečí. Kromě toho se při artróze často používají chondroprotektory - léky, které vám umožňují obnovit ztenčenou tkáň chrupavky.

Nezapomeňte na terapeutické masáže a fyzioterapeutické metody, protože účinnost těchto procedur je velmi vysoká. Poměrně často se pokoušejí léčit postižené klouby různými obklady, krémy a masti připravenými podle lidových receptů, ale všechny tyto léky nemohou poskytnout požadovaný terapeutický účinek. S jejich pomocí můžete jen dočasně zmírnit bolest a svalové křeče. Před léčbou artrózy kyčelního kloubu je bezpodmínečně nutné poradit se s lékařem, protože nezávislé užívání jednoho nebo druhého léku může zhoršit již tak složitý stav.

Gymnastika pro artrózu kyčelního kloubu

Gymnastika hraje při léčbě onemocnění důležitou roli. Speciálně vybrané cviky na artrózu kyčelního kloubu zabraňují jeho splynutí a udržují pohyblivost. Při vývoji bolavého kloubu tímto způsobem musíte být velmi opatrní, abyste si nezpůsobili další zranění. Před provedením cvičení a bezprostředně po něm se doporučuje provést masáž svalů v oblasti stehna a postiženého kloubu, aby se zabránilo vzniku nepohodlí.

Voda je vynikajícím pomocníkem při léčbě artrózy, takže je pro pacienta užitečné plavat v bazénu, na řece nebo v moři. Kromě toho může teplá koupel pomoci uklidnit bolest a zmírnit svalové napětí, při kterém můžete provádět plynulé a pomalé pohyby nohou. Je důležité nepřetěžovat bolavý kloub a být co nejvíce v klidu.