Bolesti zad: příčiny a způsob léčby doma

příčiny bolesti zad

Nepříjemná bolest zad doprovází člověka od chvíle, kdy kráčí vzpřímeně. To má mnoho výhod, ale páteř získala zátěž, která je nerovnoměrně rozložena. Největší tlak je na bederní oblast. Bolest na tomto místě není neobvyklá a příčinou může být nejen nesprávná poloha. Přečtěte si více o všem dále.

Příčiny bolesti zad v bederní oblasti

Bolest zad může být akutní a bolavá, neustálá a epizodická, přecházející nebo vyzařující na jiné místo. Bolesti zad mohou být vyprovokovány úrazy, narušení nervových zakončení, usazováním solí v páteři, zánětlivými procesy v ledvinách a urolitiázou, pankreatitidou, meziobratlovými kýlami, svalovými problémy a některými chirurgickými onemocněními, při nichž bolest vyzařuje do dolní části zad.

Chcete-li určit přesnou příčinu, musíte vzít v úvahu doprovodné příznaky. To zahrnuje horečku, zvracení, průjem a kožní vyrážky. Při kontaktu s lékařem může být předepsán test, který poskytne informativní výsledek.

V případě bolesti v bederní páteři si nejdříve všichni dělají starosti o stav páteře, a to je oprávněné. Bolest lze pozorovat jak krátkodobě, tak i měsíce. Může způsobit bolest:

 1. radikulitida- poškození nervových procesů v mozku v zádech. Bolestivost je také cítit na dolních končetinách s charakteristickými "husími hrbolky", necitlivostí.
 2. Lumbago.Říká se tomu lumbago. Objeví se náhle během zmrazování, náhlého zvedání břemene, otáčení, je cítit v ruce.
 3. Ischiasje zánětlivý jev sedacího nervu. Projevuje se záchvaty, přesunem do dolní části zad, nohou. U žen zánětlivé procesy přívěsků v chronické formě.
 4. Osteochondróza (bederní)se projevuje nejen snížením hustoty kostí, chrupavek, ale také porušením nervových zakončení míchy.
 5. Spondylózaje doprovázena snížením tloušťky obratlů, vazivovou slabostí, zvýšením kostní tkáně, což vede ke kompresi stejných nervových zakončení. Výsledkem je - bolestivá bolest, slabost nohou.
 6. Bechterevova choroba.Jeho podstata spočívá v porážce meziobratlových kloubů, které přispívají k fungování kloubů. Bolest se objevuje nejen v oblasti hřebene, kloubů, ale také v očích. Výsledkem je bolestivost v dolní části zad a po bolestech v krku nebo ztrátě pohyblivosti kloubů bederní páteře.
 7. Protruze- změna polohy chrupavky mezi obratli s následnou tvorbou kýly, stlačení nervových zakončení a ztrátou funkce kloubů. Tuto bolest lze pocítit také na nohou.
 8. stenóza- pokles lumen páteřního kanálu. Vyskytuje se v zánětlivých procesech (chronická forma), což vede k sevření nervů. Výsledkem je nejen bolest, ale také křeče v zádech. Uvolňuje se, když ležíte nebo sedíte, ale pak se znovu objeví.
 9. Skolióza.Zakřivení páteře vede k takové bolesti spolu s kýlou, osteochondrózou.
proč vás bolí záda a co dělat

Bedrová páteř je nejdůležitější částí páteře. Když se u infekčních onemocnění, která vyvolávají bolest, objeví zánětlivé procesy, je proces doprovázen bolestmi kostí, hlavy, teplotou a sníženou pohyblivostí.

Myositida je doprovázena akutní bolestí, křečemi při ohýbání, pohybem, který se projevuje podchlazením, těžkou fyzickou námahou. V klidu tato bolest zmizí, ale při pohybu se obnoví a přenese se na zadní část nohou.

Nádory v zadním mozku, nervových vláknech a břišním prostoru také způsobují bolesti dolní části zad.

Bolesti zad jako příznak patologie vnitřních orgánů

Bolest v opasku se často vyskytuje při poruše vnitřních orgánů, což způsobuje poškození nervových zakončení. Nepříjemné pocity spojené s takovou bolestí jsou pozorovány u lidí se zdravotním stavem:

 1. Pankreatitida.Toto je onemocnění slinivky břišní, které způsobuje silné bolesti zad nebo břicha. Souběžně má pacient zvracení, průjem a tlak klesá.
 2. Gastrointestinální patologie.To zahrnuje ulcerózní kolitidu, střevní obstrukci nebo zánět.
 3. Zánět ledvin.To vytváří pocit přetrvávající bolesti v dolní části zad. Pokud jsou pocity ve formě kontrakcí, kameny se pohybují. Může dojít k častému močení se ztmavnutím kapaliny, častými příznaky jsou také nečistoty v krvi, zimnice, horečka.

Ženy v pozici by měly být také opatrné, pokud se objeví taková bolest, zejména v druhé části těhotenství. Během tohoto období jsou obavy spojeny s pravděpodobností předčasného porodu za přítomnosti výše uvedených onemocnění a jejich exacerbací u těhotné ženy.

Bolí záda, dává nohu

Bolest v bederní oblasti a její pocity na různých místech dolních končetin naznačují různé příčiny.

 • Stehno. Příčinou je výčnělek, výhřez páteře, nádory, hýžďová burzitida.
 • Zadní noha, dosahující k úrovni chodidla. Spolu s tupým rušivým pocitem se objevuje u neuropatie, svírání ischiatického nervu.
 • Boční noha. Důvodem je meziobratlová kýla.
 • Meralgia. Vnější stehno trpí v důsledku stlačení nervu tříselným vazem. Vyskytuje se častěji u těhotných žen se zvýšenou hmotností. Kromě bolesti lze pociťovat husí kůži, brnění a necitlivost.
 • Přední noha. Objevuje se po operacích v dolní části břicha.
 • V koleni pro ortopedické problémy v kyčelním kloubu. Ovlivněno onemocněním prostaty u mužů a žen onkologických onemocnění.

Jiné výše popsané nemoci také způsobují bolestivé příznaky nohou.

Bolesti zad v bederní oblasti - jak léčit

Vzhledem k tomu, že se bolesti zad vyskytují v důsledku mnoha závažných onemocnění, důrazně se doporučuje před zahájením léčby konzultovat lékaře (terapeuta, ortopeda, vertebrologa, neurologa). Po diagnostice bude předepsána správná terapie zaměřená na eliminaci základního onemocnění. Samoléčba může situaci jen zhoršit a v některých případech vést k operaci.

Při léčbě jsou vyžadovány léky, pokud:

jak se zbavit bolesti zad
 • ve formě injekcí;
 • léky proti bolesti;
 • tablety
 • : nesteroidní protizánětlivé léky a diuretika ke zmírnění otoků v místě zánětu;
 • masti, gely, homeopatika.

Vitaminové komplexy, stejně jako použití speciálního zdravotnického prostředku, nebudou nadbytečné.

Bolesti zad - léčba lidovými prostředky

Lidové léky se také aktivně používají k dosažení terapeutického účinku doma. Zde je důležité správně aplikovat postupy podle vaší nemoci. Následující lidové prostředky a metody jsou považovány za účinné:

 • Vystavení teplu a chladu topné podložce. To má krátkodobý účinek, ale lékaři tuto metodu zvlášť nedoporučují.
 • Léčivé byliny. Vyznačují se protizánětlivými účinky. Věnujte pozornost vrbové kůře, ze které se odvar vyrábí a bere jako nápoj.
 • Chilli papričky obsahující kapsain se aplikují do oblasti zájmu o úlevu od bolesti.
 • Komprimuje z křenu, ředkvičky a zakysané smetany nebo na základě sběru heřmánku, černého bezu, třezalky tečkované, tymiánu.
 • Fyzioterapie, masáže, plavání, chůze jsou také nezbytné, ale masáž by měl provádět odborník.

Tento článek vysvětluje pouze příčiny bolesti zad. Pokud nastane problém, je třeba si uvědomit, že lidové léky mohou mít dočasný účinek a pro dosažení optimálních výsledků byste měli alespoň konzultovat lékaře a léčit systémově. Koneckonců, každá nemoc má své vlastní příčiny, proto je léčba odlišná.