Osteochondróza krční páteře příznaky a léčba doma

Příznaky osteochondrózy krční páteře a domácí léčba jsou založeny na samoléčebné metodě. Metoda spočívá ve správném jednání pacienta a podpoře samoregulačních, samoléčebných funkcí těla k obnovení nervových a cévních poruch v krční páteři.

Cervikální osteochondróza

V pokročilých a ne závažných případech může pacient přirozeně zmírnit bolesti páteře, svalové křeče, závratě a další příznaky cervikální osteochondrózy přirozeným způsobem bez léčby. K tomu je však nutné dobře znát strukturu a přirozený účel páteře a pamatovat na to, že naše tělo je samoléčebný systém, který existuje podle určitých zákonů vesmíru.

Role páteře

Než se zamyslíme nad tématem: „Osteochondróza krční páteře, příznaky a domácí léčba“, je logické zabývat se otázkou: „Jakou roli hraje páteř v našem životě? “

Páteř je kostra naší kostry. Je na něm podepřena hlava, trup, horní a dolní končetiny. Jinými slovy, je to páteř, která dává našemu tělu tvar, který obvykle vidíme.

K páteři jsou připojeny silné vazy pojivové tkáně a mnoho velkých i malých svalů, které drží naše tělo ve vzpřímené poloze, a důležité vnitřní orgány na určitých místech podél páteře.

Normální funkce našich vnitřních orgánů a všech tělesných tkání zajišťuje obrovské množství nervových vláken prostřednictvím přenosu nervových impulsů z postranních částí míchy.

Mícha je umístěna v dobře chráněném pružném „plášti“ míchy před vnějšími vlivy. Kořeny míšního nervu vycházejí meziobratlovými otvory forteen. V počáteční části jsou pokryty disky a kostními strukturami. Meziobratlové ploténky se skládají z chrupavčitých destiček umístěných nad a pod, mezikruží fibrosus a nucleus pulposus. Tloušťka disků v krčních obratlích je velmi malá - pouze 4 mm.

Příčiny cervikální osteochondrózy

Zdravé, neporušené meziobratlové ploténky slouží jako tlumiče nárazů pro různá zatížení páteře (stlačení, protažení). Pokud dojde v důsledku náhlých pohybů, nadměrného zatížení, dlouhodobého nesprávného držení těla, poranění páteře nebo zánětlivých procesů k poškození kotoučů, dojde k stlačení vertebrální tepny procházející otvory obratlů a nervových plexusů opouštějících míchu.

Počet elektrických impulsů procházejících z míchy do orgánů a tkání klesá, metabolické procesy se zpomalují. To se stává příčinou onemocnění určitých orgánů i příčinou stárnutí těla.

Příznaky

To vysvětluje mnoho příznaků osteochondrózy krční páteře, které zahrnují bolesti krku, zadní části hlavy, ramenního pletence, srdce, jater a ztuhlého krku, zadní části hlavy, slabost paží, nohou a cévní poruchy.

Projev onemocnění závisí na umístění léze disku a posunutí obratlů, jakož i na oblasti inervované stlačeným nervovým plexem.

Takže zdraví našeho těla závisí na zdraví páteře.

Samoléčebná léčba

Chtěli bychom vás varovat, že diagnózu cervikální osteochondrózy stanoví neurolog nebo chiropraktik na základě výsledků komplexního lékařského vyšetření.

Když je stanovena diagnóza a v místě léze meziobratlové ploténky není žádné akutní období s edémem a zánětem, lze použít metodu samoléčení.

Podstata metody:

 • při správném jednání pacienta zaměřeného na odstranění příčiny příznaků osteochondrózy - komprese, posun nervových a cévních struktur míchy v souvislosti s destruktivními změnami meziobratlových plotének;
 • při podpoře samoregulačních, samoléčebných funkcí těla k obnovení nervových a cévních poruch v krční páteři.

Jak léčit osteochondrózu krční páteře nezávisle na příčině onemocnění, si můžete přečíst v článku se stejným názvem.

Nelze odstranit příčinu onemocnění - deformaci meziobratlových plotének, můžete se však naučit uvolnit krční páteř a jemně natáhnout obratle krku, abyste uvolnili tlak na nervové kořeny a krevní cévy, čímž zmírníte příznaky komprese.

Metoda samoléčby vyžaduje osobní touhu, vytrvalost, sebekázeň a připravenost postupně měnit držení těla, pečlivě se starat o páteř, každé ráno a večer relaxovat a protáhnout krk a vyvinout vlastní systém léčby cervikální osteochondrózy.

Zároveň si vždy pamatujte, že vaše tělo je vysoce organizovaný samoléčebný systém, který žije podle přírodních zákonů. K jeho selhání dojde, když tyto zákony porušíte, bez ohledu na to, z důvodu jejich neznalosti nebo neochoty dodržovat.

Principy metody

Předtím, než přistoupíme k metodě samoléčení pomocí terapeutických cvičení, je třeba poznamenat několik přirozených principů této metody.

 1. Je známo, že abyste sval dobře uvolnili, musíte jej nejprve napnout. Proto je mnoho terapeutických cvičení vyvinutých specialisty na manuální terapii založeno na principu napětí - uvolnění spasmodických svalů.
 2. Dalším principem je fyziologický vzorec kombinace napětí - svalové relaxace s fázemi dýchání. Nádech je napětí a výdech je relaxace. Pokud jsou tyto zásady dodržovány, prováděná cvičení přispějí ke správnému fungování oběhového systému a nenaruší regulaci nervových procesů.

Osobní samoléčebný systém

Nejprve se podělím o svůj vlastní samoléčebný systém pro cervikální osteochondrózu.

Kromě cvičení "želva" a relaxace ramenního pletence, sedění ("Jak léčit osteochondrózu krční páteře"), která nejen uvolní svaly na krku a ramenou, ale také probudí léčivou sílu těla a normalizuje zásobování všech buněk a orgánů energií, Používám ještě jednu polohu - uvolnění krčních svalů.

Chtěl bych vás však upozornit na opatrnost při provádění této pózy! Pamatujte - v krční páteři jsou vertebrální tepny a nervové plexy, které jdou do mozku!

Jelikož v mém případě jsou disky 5. , 6. a 7. krčních obratlů deformovány, v případě bolesti a napětí na krku, stejně jako bolesti hlavy, zvonění v uších, uchýlil jsem se k následující póze:

 • Ležím na zádech, na posteli s hlavou směrem ke konci chodidla (který je bez zad). Při výdechu pomalu sklápím hlavu dolů, aby se můj sedmý krční obratel nacházel na okraji matrace. Moje hlava tak visí pod jeho tíhou, krk se mi ohýbá a uvolňuje, brada je vztyčená. Tato visící poloha hlavy by měla být krátkodobá - pouze několik sekund od 5 do 10.

Cítím nepohodlí nebo počítám do 10 a pomalu se při vdechování začínám „plazit“ po posteli, aniž bych zvedl zadní část hlavy z postele a rukama se držel jejích okrajů.

Z takové „zavěšené“ polohy nesmíte náhle zvednout hlavu!

Pouze pomalé „plazení“ hlavy na postel a protahování krku současně uvolňuje sevřené cévy a nervy, zmírňuje bolesti krku a hlavy.

Po této poloze musíte několik minut ležet v uvolněném stavu.

Toto protažení krčních obratlů pomáhá při deformacích dolních krčních obratlů.

Úleva od bolesti hlavy a dalších příznaků

Pokud symptomům dominuje bolest hlavy, která prudce vzniká v jedné polovině hlavy, někdy s nevolností, znamená to poruchu artikulace lebky s 1. krčním obratlem v místě výstupu okcipitálního nervu, který inervuje polovinu hlavy na každé straně. Proto, když je týlní nerv sevřený na jedné straně, jsou bolesti v této konkrétní straně hlavy.

Kardiovaskulární a respirační poruchy na pozadí bolesti hlavy jsou pozorovány v důsledku narušení nervových vláken probíhajících od páteře druhého krčního obratle k mozkovému kmeni.

V případě poruch v oblasti prvního a druhého obratle jsou také účinné terapeutické polohy pro svalovou relaxaci. Doktor lékařských věd, profesor, ctěný doktor Ruské federace Anatoly Boleslavovich Sitel ve své knize „Solo for the Spine“ navrhuje následující polohu pro zmírnění bolesti hlavy.

 • Posaďte se na uvolněné křeslo. Zároveň však držte trup rovný. Při výdechu nakloňte hlavu dopředu, aby vlivem své hmotnosti „visel“. Držte tedy hlavu asi 10 sekund. Poté ji při vdechování zvedněte a odpočívejte půl minuty. Cvičení opakujte 10krát.

Jemné cvičení

U osteochondrózy krční páteře, symptomů a léčby doma můžete použít následující dvě jemná cvičení k uvolnění krčních svalů v případě křečí a bolesti.

 1. Musíte sedět na židli a narovnat si trup. Položte ruce na kolena. Nohy jsou navzájem rovnoběžné. Póza je uvolněná, dýchání klidné.

  Nadechněte se a sklopte hlavu, dotkněte se brady hrudní kostí a přitom táhněte zadní část hlavy nahoru. Držte v této poloze několik sekund. Poté pomalu vydechněte a zvedněte hlavu a ramena. Proveďte 5-7 z těchto terapeutických cvičení.

 2. Výchozí pozice pro druhé cvičení je stejná jako v prvním. Z polohy vsedě si lehněte s tělem na nohy, hlavu na kolena. Při nádechu pomalu zvedejte hlavu a při výdechu ji snižujte. Opakujte 5-7krát.

  Během cvičení se nejprve napnou svaly krku, pak se uvolní snadněji a rychleji.

Všechna cvičení by měla být prováděna pomalu a plynule, to znamená, že byste neměli dělat náhlé pohyby, neměli byste spěchat, neměli byste pociťovat silné napětí nebo bolest. Jakmile se budete cítit nepohodlně, přestaňte cvičit a snažte se uvolnit a uvolnit se.

Místní prostředky

Místní fondy

Doma můžete kromě terapeutických cvičení k uvolnění a protažení krčních obratlů eliminovat napětí a mírnou bolest na krku ruční masáží nebo pomocí masérů (po konzultaci s lékařem), stejně jako topické prostředky - tepelné procedury (tinktury, tření, obklady, koupel).

Je však nutné vědět, že termické procedury mohou být škodlivé v případě silné bolesti a zánětu v postižené oblasti páteře, protože zvyšují průtok arteriální krve a zpomalují venózní odtok, proto způsobují zhoršení příznaků, zvyšují bolest a otok tkáně.

Pro lokální aplikaci na spasmodické svaly se používá tento čerstvě připravený roztok: 15 ml Dimexidu, 15 ml 0, 5 - 1% roztoku novokainu a 4 - 6 ml 50% roztoku analginu se nalije do šálku, kde se ponoří gázové ubrousky, složené ve 4 vrstvách. Velikost ubrousků by měla odpovídat bolestivé oblasti.

Navlhčený ubrousek se nanese na příslušné místo (kůže se předem ošetří alkoholem), přikryje se celofánem a zafixuje se. Procedura trvá 1-1, 5 hodiny.

Komprese se provádějí denně po dobu 4–6 dnů. Pokud dojde k zarudnutí, je vhodné komprimát nahradit Dimexidem s mastí nebo mastí Dimexid.

Při léčbě cervikální osteochondrózy má velký význam dodržování správné výživy.

Prevence

Vážení čtenáři, pamatujte, že naše tělo je samoregulační biologický systém, který, pokud je naše držení těla špatné, signalizuje bolest nebo nepohodlí.

Postarejte se o svoji páteř! Neskákejte z postele! Nejprve se otočte na bok a lehce se opřete o loket.

Nezvedejte závaží před sebou a nenoste závaží v jedné ruce! Je lepší nést břemeno se symetrickým zatížením na obou rukou (u žen - nejvýše 5 kg v každé ruce, u mužů - nejvýše 12 kg v každé ruce). A musíte zvednout břemeno a trochu si sednout.

Nedělejte domácí práce nebo práce s dachy, ohýbejte se vzhůru nohama! Mytí podlahy a odstraňování plevy z postele lze provádět na kolenou nebo pomocí dlouhých nástrojů.