Artróza kolenního systému 2. stupně: příčiny, diagnostika a léčba

2 stupně gonartrózy kolenního kloubu mohou nejen snížit motorickou aktivitu pacienta, ale také obecně zhoršit jeho kvalitu života. Důvodem může být nejen bolest a neschopnost cvičit, které se donedávna zdály bezvýznamné.

Ve srovnání se změnami, které nastaly mezi počátečním stadiem onemocnění a jeho druhým stadiem, člověk začíná chápat: bez řádné léčby se situace jen zhorší.

Příčiny onemocnění

Důvodem přechodu nemoci do 2. stadia je nejčastěji nezodpovědný přístup k léčbě a nedodržování doporučení lékaře týkajících se fyzické aktivity a změn životního stylu.

V kloubu již postiženém onemocněním se krevní oběh a metabolické procesy zpomalují do té míry, že tkáně nejsou schopny přijímat živiny a kyslík bez vnější pomoci. V případě odmítnutí léčby nebo jejího odložení „na později“ dochází ke zrychlení destruktivních procesů v kloubu a v důsledku toho k transformaci onemocnění jejich mírného stádia na závažnější.

Příznaky

Fáze 2 gonartrózy kolene je charakterizována následujícími projevy:

 • zvýšená bolest: záchvaty bolesti získávají určitou pravidelnost (po nočním spánku, delší době odpočinku, fyzické námaze);
 • ztuhlost kloubů, obvykle ráno, která po krátké procházce zmizí;
 • kolenní kloub se zvětšuje, jeho úleva je vyhlazena - všechny fyziologické boule a prohlubně na kloubu již nejsou definovány. Ve stoje se to může jevit jako kůže „visící“ nad čéškou. V poloze v podřepu je zřejmé, že jedno koleno (postižené gonartrózou) je mnohem větší než druhé, zdravé a má kulovitý tvar;
 • při pohybu v koleni je slyšet charakteristický zádrhel;
 • flexe a extenzní pohyby kloubu jsou ostře omezené.

Lidé s gonartrózou 2. stupně se jen zřídka dokážou obejít bez užívání léků proti bolesti, protože bolesti kolen se začnou obtěžovat i během období odpočinku. Je to způsobeno výrůstky podobnými hrotům na kostních tkáních kloubu, které dráždí a traumatizují všechny struktury kolena.

Jak lékař stanoví tuto diagnózu

Ve většině případů již pacientovi, který si stěžuje na zhoršující se zdravotní stav, byla diagnostikována gonartróza a ošetřující lékař může nařídit rentgenové vyšetření k posouzení změn v kloubu.

Pokud má lékař důvod se domnívat, že s gonartrózou jsou spojena i další onemocnění, lze doporučit CT, MRI a laboratorní krevní testy. To je nezbytné, aby se vyloučily infekce, které mohou pronikat kloubem krevním řečištěm, a komplikovaný průběh gonartrózy s poškozením měkkých tkání.

Komplikace nemoci

příznaky artrózy kolene

Při absenci léčby nebo nedostatečně odpovědném přístupu k ní může gonartróza 2. stupně rychle překonat poslední „fázi“ a přejít do konečné fáze, ve které se bolest stává stálým společníkem a klouby procházejí nevratnými změnami a deformacemi.

Kromě toho jsou oslabené tkáně kloubů náchylné k infekcím a jakékoli virové nebo bakteriální systémové onemocnění může během gonartrózy způsobit vážné komplikace. Nejběžnější, ale neméně nebezpečnou, je infekce kloubní dutiny s tvorbou hnisavého obsahu, který se může šířit do měkkých tkání - svalů, kůže.

Léčba

Při léčbě gonartrózy 2. stupně se zaměřujeme na zmírnění bolesti, zpomalení nebo úplné zastavení degenerativního procesu v kloubu, prevenci komplikací a zlepšení pohyblivosti kolena.

Léky

Léky používané k léčbě gonartrózy 2. stupně se dělí do následujících skupin:

 • Protizánětlivé léky.Patří mezi ně nejnovější generace nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), které eliminují zánětlivý proces v kloubu a v důsledku toho snižují bolest.
 • chondroprotektory.Tato skupina léků pomáhá chránit chrupavčitou tkáň před další destrukcí a zlepšit regenerační procesy v nich.
 • Přípravky s kyselinou hyaluronovou,, které jsou analogiemi přirozeného mazání vnitřního povrchu kloubu. Snížením tření v kolenním kloubu tyto léky zabraňují dalšímu opotřebení chrupavky. V některých případech jsou indikovány intraartikulární injekce kyseliny hyaluronové (například s velmi špatným krevním oběhem v kloubu, který brání jiným formám léku v přístupu k postiženým tkáním).
 • Pomůcky.Patří mezi ně vitamínové přípravky, imunostimulanty, bioaktivní extrakty z rostlin (aloe, echinacea atd. ), které jsou určeny ke zlepšení krevního oběhu v kloubních tkáních a tím k urychlení metabolických procesů v nich.

Fyzioterapie, masáže, cvičební terapie

léčba artrózy kolena fyzioterapií

Takové metody léčby, jako je fyzioterapie, masáže a cvičební terapie, lze považovat za pomocné při léčbě gonartrózy kolene 2. stupně a zřídka se používají jako nezávislé metody léčby.

Fyzioterapie (UHF, fonoforéza, ultrazvuková terapie, magnetoterapie) se používá ke zlepšení krevního oběhu v kloubu a stimulaci procesů obnovy v něm.

Jedním z nejúčinnějších fyzioterapeutických postupů při léčbě artrózy je laserová terapie MLS se schopností upravit sílu laserového záření. Terapie využívá konstantní a pulzující vlnové délky, díky nimž je dosaženo hlubokého proniknutí do tkání a výrazného klinického účinku. Laser MLS léčí všechna onemocnění kloubů, osteochondrózu, kýly a další nemoci pohybového aparátu.

Masáž se doporučuje provádět v kurzech 10-15 sezení, jedno sezení denně nebo každý druhý den. Masáž, zlepšuje prokrvení kloubu, normalizuje metabolické procesy a poskytuje účinnější účinek léků na tkáně postižené onemocněním.

V diagnostice artrózy kolenního kloubu 2. stupně jsou často předepsány masáže s použitím léků (chondroprotektory, protizánětlivé nebo dráždivé masti, chladicí a anestetické vnější látky). Výběr konkrétního léku zůstává na lékaři - jmenování závisí na klinickém obrazu onemocnění, závažnosti příznaků a dalšíchfaktory.

Komplex fyzioterapeutických cvičení je přiřazen ošetřujícím lékařům po vyhodnocení účinnosti léčby drogami a je vybrán s přihlédnutím k individuálním charakteristikám průběhu onemocnění a celkovému zdraví pacienta.

Oprava životního stylu

Korekce životního stylu je jednou z nejdůležitějších podmínek účinné léčby. U gonartrózy 2. stupně musíte dodržovat následující pravidla:

 • Snížení zatížení nemocného kloubu.K tomu se používají ortopedické hole, které umožňují rozložit zátěž během pohybu tak, aby kolenní kloub byl zapojen minimálně. Je důležité zvolit správnou hůl pro vaši výšku - když stojíte, měla by být od zápěstí k podlaze.
 • Dieta.U tohoto onemocnění se doporučuje snížit spotřebu potravin obsahujících živočišné bílkoviny (vejce, maso, ryby, plnotučné mléko), sacharidů (pečivo, sladkosti) a jakýchkoli potravin a nápojů obsahujících syntetické příchutě, sladidla, konzervanty.
 • Ztráta hmotnosti.Obezita je jedním z rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost metabolických poruch ve všech tkáních, včetně tkání kloubů. Nadváha je navíc zbytečné zatížení kloubů.

Chirurgická léčba

Chirurgickou léčbu lze rozdělit na dva typy: artroskopii a endoprotetiku.

Každá operace má svůj vlastní seznam indikací, pro které bude zásah nejúčinnější.

Artroskopie

artroskopie pro artrózu kolenního kloubu

Artroskopie je nízko traumatická chirurgická metoda, při které se operace provádí pomocí miniaturních osvětlovacích, chirurgických a video zařízení zavedených do kloubní dutiny malými vpichy.

Čtení:

 • přítomnost kostních novotvarů (osteofytů), které omezují pohyblivost kloubů;
 • deformity kloubních tkání, které lze korigovat bez rozsáhlého chirurgického zákroku;
 • potřeba chondroplastiky, která může výrazně zpomalit postup onemocnění a obnovit pohybovou schopnost kloubu.

Kontraindikace pro artroskopii jsou akutní infekční onemocnění, poruchy srážení krve a malý rozsah pohybu v kloubu - neschopnost kloubu zcela rozšířit nebo ohnout neumožňuje chirurgovi provést potřebné manipulace.

Endoprotetika

Endoprotetika - náhrada kolenního kloubu za umělý, vyrobený z odolného a hypoalergenního materiálu, strukturně identického s přírodní kostní tkání.

V průběhu času protéza přebírá všechny funkce „nativního“ kloubu a umožňuje vám návrat do normálního života.

Čtení:

 • žádný účinek po dlouhém průběhu konzervativní léčby;
 • rychlá progrese onemocnění;
 • změny v kloubu významně zhoršují motorickou aktivitu pacienta, způsobují silnou a častou bolest a / nebo představují riziko postižení.
endoprotetika pro artrózu kolenního kloubu

Mezi absolutní kontraindikace patří pouze jakákoli systémová onemocnění, která znemožňují jakékoli chirurgické manipulace.

Ošetřující lékař zváží rizika a přínosy chirurgické léčby a na základě provedených závěrů rozhodne o nutnosti chirurgického zákroku nebo o pokračování konzervativní léčby.