Cervikální osteochondróza

Osteochondróza je onemocnění kosterního systému charakterizované změnami tkáně chrupavky. V důsledku vývoje onemocnění se snižuje pracovní kapacita člověka, narušuje se krevní oběh a integrita obratlů. Toto onemocnění se nejčastěji vyvíjí v důsledku obezity, fyzické nečinnosti, častého trávení času u počítače nebo řízení automobilu.

Příznaky cervikální osteochondrózy

Osteochondróza krční páteře, jak se vyvíjí, je charakterizována následujícími příznaky:

příčiny cervikální osteochondrózy

Bolest krku s cervikální osteochondrózou

 • Bolesti hlavy přetrvávající povahy. Pacienti s osteochondrózou pociťují hlavně bolesti hlavy, které se zhoršují prudkým otočením krku nebo náhlým pohybem hlavy.
 • Bolest krku, která může vyzařovat do oblasti ramen. Často se objevuje ráno, bezprostředně po spánku, klesá nebo úplně zmizí po zahřátí krčních svalů.
 • Krční lumbago, charakterizované ostrou bolestí krku, ztvrdnutím svalů v postižené oblasti a omezenou pohyblivostí.
 • Bolest v hrudní kosti nebo žlučníku. Pacienti nejčastěji mají podezření, že mají patologii kardiovaskulárního systému, ale užívání nitroglycerinu nezmírňuje bolest. Když se cervikální osteochondróza projevuje bolestí hrudní kosti, pacienti si stěžují na snížení svalové síly v pažích.
 • U téměř všech pacientů s osteochondrózou můžete slyšet charakteristické skřípání a skřípání, pokud požádáte osobu, aby naklonila hlavu různými směry.
 • Chrapot hlasu.
 • Osteochondróza krku se může projevit necitlivostí jazyka, konečků prstů (příznak nastává v důsledku stlačení nervů a cév umístěných vedle meziobratlových plotének.
 • Zvýšený krevní tlak.
 • Paréza končetin, snížená svalová síla v končetinách.

Příčinou výše uvedených příznaků je poškození pojivové tkáně a meziobratlových plotének s jejich následnou deformací. V důsledku patologických procesů jsou disky zarostlé kostními formacemi, tvoří se osteofyty, které vytlačují a poškozují krevní cévy a nervové dráhy.

Fáze nemoci

Osteochondróza krční páteře se vyvíjí v několika fázích. Čím více nemoc pacienta postupuje, tím více symptomů se stává, tím závažnější jsou komplikace nemoci.

Cervikální osteochondróza 1. stupně je charakterizována poškozením nucleus pulposus meziobratlové ploténky. Při narušení metabolismu v těle je zničeno jádro pulposus, což je struktura biopolymerních sloučenin. Nejprve ztrácí vodu, postupně vysychá, a proto se zmenšuje. Jeho síla výrazně klesá a pro páteř je obtížnější zvládat fyzickou aktivitu. V této fázi onemocnění člověk nepociťuje bolest, nehledá lékařskou pomoc. Pokud začnete v této fázi identifikovat osteochondrózu, pacient nebude potřebovat léčbu drogami.

Cervikální osteochondróza 2. stupně je charakterizována poškozením mezikruží fibrosus v meziobratlové ploténce. V důsledku silného a nerovnoměrného zatížení páteře se na povrchu disku objevují praskliny a trhliny. Vzhledem k tomu, že se mezikruží fibrosus ztenčuje, je jádro zcela vytlačeno do výsledných slz a trhlin, čímž je rozšiřuje. Výsledkem je, že se disk zvětšuje a začíná vyčnívat za okraje obratlů. Tento jev se nazývá výčnělek disku. Cervikální osteochondróza 2. stupně je stadiem onemocnění, při kterém člověk poprvé pocítí bolest.

Cervikální osteochondróza 3. stupně je charakterizována tvorbou kýly. Mezikruží fibrosus se nejen ztenčí, ale také se rozbije, takže jádro pulposus „proudí“ do subglotického prostoru a vytváří herniovaný disk. V důsledku vývoje procesu trpí všechny okolní tkáně - vazy a svaly, nervy a krevní cévy.

stadia vývoje cervikální osteochondrózy

V průběhu času se mění kosterní systém obratlů: hrany obratlů se mění ve tvaru, jsou žebrované a dokonce ostré. Svaly kolem změněného kostního systému se nedobrovolně stahují, čímž omezují pohyblivost páteře. Všechna nervová vlákna procházející míchou jsou narušena, je narušeno vedení nervových impulsů z mozku do orgánů a tkání. Je důležité, aby se příznaky osteochondrózy objevily v závislosti na umístění osteochondrózy.

Cervikální osteochondróza 4. stupně je charakterizována degenerativní rekonstrukcí páteře. Po destruktivních procesech v těle začnou převládat procesy obnovy. Čtvrtá etapa trvá přibližně rok. Během této doby se změní povaha růstu kostí v deformovaném obratli. Kosti začínají růst do šířky, díky čemuž se zvětšuje plocha obratle. Takovým růstům v medicíně se říká osteofyty. Díky nim se snižuje pohyblivost poškozené páteře a procesy jejího zničení jsou pozastaveny. V průběhu doby se ze sedavého obratle zcela stane statický kostní sloup.

A pokud bolestivý syndrom poklesne, sevřené nervy a krevní cévy zůstanou na svém místě, vytlačují je nejen disky a obratle, ale také vytvořené osteofyty. Tyto procesy musí být řádně ošetřeny, aby se zabránilo následkům nemoci.

Komplikace cervikální osteochondrózy

Hlavní důsledky rozvoje cervikální osteochondrózy jsou:

 • Cévní poruchy (komprese tepen);
 • Tvorba hernií různé závažnosti;
 • Poranění míchy;
 • Tvorba osteofytů;
 • Omezená pohyblivost páteře.

Jaké komplikace cervikotorakální osteochondrózy mohou obnášet? Nejnebezpečnějším důsledkem je zhoršení přívodu krve do mozku. V důsledku stlačení tepen vstupuje do mozku méně krve a šedá hmota je špatně zásobována kyslíkem.

Pokud se u pacienta vyvine syndrom vertebrálních tepen - když dojde k sevření klíčové cesty krve do mozku, pak osoba trpí závratěmi, omdléváním.

Kromě poruchy vědomí mají pacienti s osteochondrózou krční páteře i zhoršení zraku a sluchu. Kromě necitlivosti končetin je možné vyvinout Dupuytrenův syndrom, který se vyznačuje ztuhnutím rukou. V důsledku vývoje syndromu se ztrácí pohyblivost prstů.

Hypertenze a vegetativně-vaskulární dystonie (VVD) jsou považovány za časté komplikace. Kosmetickou vadou, která se objevuje v důsledku rozvoje osteochondrózy, je tvorba kohoutku („kopec“ tkáně chrupavky v zadní části hlavy).

Metody léčby

Volba léčby cervikální osteochondrózy závisí na stadiu onemocnění. Léčba spočívá v předepisování nesteroidních léků, analgetik a spazmolytik lékařem. Dávka léčiva se upravuje podle uvážení lékaře.

K léčbě osteochondrózy krčních obratlů se často předepisuje fyzikální terapie. Pomocí cvičení můžete nejen odstranit bolest, ale také snížit zánět, posílit zádové svaly a snížit riziko komplikací.

Masáž má obecný posilující účinek. Po masáži ztratí pacient s osteochondrózou napětí a bolest a zvýší se zásobování krví.

Pokud léčba není užitečná, musí lékaři předepsat chirurgický zákrok. Během operace lékaři odstraňují části meziobratlové ploténky, které stlačují nervové kořeny.

Nejlepší léčba je kombinací několika metod. Léčba musí být kombinována s masáží, fyzioterapeutickými cvičeními a gymnastikou.

Někteří lékaři se domnívají, že akupunktura a bylinné přípravky jsou účinnou metodou léčby.

Prevence

Chcete-li snížit bolest a zabránit rozvoji osteochondrózy krční páteře, můžete použít jednoduché metody. Za prvé, každá osoba musí být neustále v poloze, která uvolňuje zatížení páteře. Je třeba pamatovat na cvičení, která hnětou svaly a podporují metabolické procesy v páteři. K dosažení pozitivního výsledku je nutné dodržovat doporučení lékaře.

Klíčová doporučení:

 • Rovnoměrně rozdělte fyzickou aktivitu na páteř. Chcete-li to provést, omezte svislé zatížení, vyvarujte se náhlých pohybů a cvičení, která mohou poškodit páteř. Je třeba se vyhnout pádu nebo skákání z velkých výšek.
 • Nenoste těžké předměty natažením rukou před sebe. Před zvednutím předmětu z podlahy se nesmíte ohnout dopředu, ale dřepět si.
 • Nehýbejte předměty jednou rukou, je vhodné rozložit zátěž na obě končetiny. Pokud to není možné, měli byste náklad umístit do kufru na kolečkách nebo do batohu.
 • Pokud je nutné nést těžký náklad, měli byste si před prací nasadit široký opasek nebo koupit speciální korzet.
 • Noste pohodlnou obuv.
 • Nejlepší prevencí onemocnění je plavání, pravidelná gymnastika, kontrastní sprcha.
 • Je třeba se vyvarovat stresových situací.
 • Musíte si pamatovat pravidla vyvážené stravy.
 • Zbavte se špatných návyků.

Je třeba si uvědomit, že prevenci nemoci je mnohem snazší, než ji dlouhodobě a vytrvale léčit. Pokud operace není nutná v raných stádiích onemocnění, pak pozdější stadia osteochondrózy vyžadují chirurgický zákrok.