Artróza ramene

Osteoartróza ramenního kloubu (omartróza) je chronické onemocnění, při kterém dochází v tkáních kloubu k nevratným degenerativně-dystrofickým procesům. Patologie narušuje normální fungování končetiny. Rozsah pohybu ramene se postupně snižuje až do úplné nehybnosti. Osteoartróza ramenního kloubu způsobuje silné bolesti a snižuje kvalitu života. Při absenci léčby dochází k invaliditě.

poranění ramenního kloubu v důsledku artrózy

K zastavení procesů destrukce kloubu a udržení pohyblivosti ramenního kloubu je nutné po objevení prvních příznaků kontaktovat ortopedického traumatologa.

Příčiny artrózy ramenního kloubu

Onemocnění je polyetiologické. Rozvoj deformující artrózy ramenního kloubu může být spojen s různými faktory:

 • Profesionální sport nebo intenzivní trénink.
 • Endokrinní onemocnění.
 • Hormonální poruchy.
 • Vrozené patologie vývoje muskuloskeletálního systému.
 • Dědičná predispozice atd.

Ve většině případů je diagnostikována sekundární artróza: patologie se vyskytuje po expozici kloubu jednoho nebo jiného faktoru. Zřídka registrujte primární nebo idiopatickou formu onemocnění. V tomto případě není možné určit přesnou příčinu degenerace tkáně.

Příznaky ramenní osteoartrózy

Změny v chrupavce a kostní tkáni začínají dlouho předtím, než se objeví první známky artrózy. Kloubní struktury mají velký potenciál pro samoléčení, takže patologie jsou zřídka diagnostikovány v mladém věku, kdy jsou všechny metabolické procesy poměrně aktivní. Jak tělo stárne, regenerační procesy ustupují degeneraci. První známky destrukce se mohou objevit po 40-50 letech a s deformujícím se typem onemocnění pacienti zaznamenávají změny již v 16-18 letech.

Příznaky ramenní osteoartrózy:

 • Praskající kloub při pohybu.
 • Bolest, zvláště silná po cvičení.
 • Ztuhlost pohybu, vyjádřená po spánku nebo dlouhém odpočinku.
 • Zvýšená bolest při změnách počasí.

Stupně artrózy

Klinická klasifikace definuje tři stupně artrózy ramenního kloubu:

 • 1 stupeň. Pacient si stěžuje na mírné křupání, které se objevuje během pohybu. Syndrom bolesti chybí. Nepohodlí je pociťováno, když je ruka vyvedena do krajní polohy.
 • 2 stupně. Bolest nastává, když je končetina zvednutá nad úroveň ramene. Rozsah pohybu je snížen. Po výrazné námaze pacient pociťuje bolest i v klidu.
 • 3 stupně. Kloubní pohyblivost je silně omezena. Bolestivý syndrom je téměř konstantní.

Diagnostika artrózy ramenního kloubu

Lékař potřebuje nejen správně diagnostikovat, ale také určit příčinu patologie. Léčba základního onemocnění výrazně zlepšuje pohodu pacienta a zpomaluje degeneraci chrupavky.

Manuální vyšetření

První fází diagnostiky je konzultace s ortopedickým traumatologem. Lékař vyšetří nemocný kloub na otok, těžkou deformaci. Ze strany rozvoje artrózy mohou svaly částečně atrofovat - to lze vidět pouhým okem.

Při manuálním vyšetření lékař hodnotí funkci kloubu podle několika kritérií:

 • Schopnost dělat dobrovolné pohyby rukou.
 • Ztluštění okrajů kloubních ploch (palpací lze zjistit velké osteofyty).
 • Přítomnost křupání, "cvaknutí", které lze slyšet nebo cítit rukou během pohybu ramen.
 • Zaseknutí kloubu v přítomnosti volných chondromických tělísek.
 • Patologické pohyby v rameni.

Radiografie

K detekci známek artrózy ramenního kloubu se provádí radiografie ve dvou projekcích, což umožňuje posoudit stupeň zúžení kloubní štěrbiny, stav kostních povrchů, velikost a počet osteofytů, přítomnost tekutiny, a záněty okolních tkání.

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk)

Neinvazivní metoda, která umožňuje vyšetření kloubů u těhotných žen a malých dětí. Podle sonografie lékař určí tloušťku chrupavky, stav synoviální membrány. Metoda dobře vizualizuje osteofyty, zvětšené lymfatické uzliny v periartikulárním prostoru.

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)

Přístroj MRI pořizuje snímky po sobě jdoucích řezů. Snímky jasně ukazují nejen kloub, ale i přilehlé tkáně. K dnešnímu dni je magnetická rezonance jednou z nejvíce informativních metod v diagnostice artrózy.

Laboratorní testy

V rámci komplexní zkoušky jmenují:

 • Obecný rozbor krve. Na základě výsledků může lékař posoudit přítomnost a závažnost zánětlivého procesu. Analýza také pomáhá posoudit celkový zdravotní stav.
 • Analýza moči. Patologie ledvin často způsobují sekundární deformující artrózu. Pro přesnou diagnózu je nutná analýza.
 • Chemie krve. Údaje pomáhají určit příčinu zánětu. Provádějí se také biochemické analýzy ke sledování komplikací a vedlejších účinků během terapie.

Léčba osteoartrózy ramenního kloubu

Terapie je dlouhá a náročná. Průběh léčby zahrnuje léky, wellness procedury, soubor speciálních cvičení pro artrózu ramenního kloubu. V obtížných případech je indikován chirurgický zákrok.

Léčebná terapie

Léky a dávkování se volí individuálně. Lékař může předepsat:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Léky snižují zánět a bolest.
 • Glukokortikosteroidní přípravky. Prostředky na bázi hormonů mají intenzivnější účinek na zaměření bolesti. Léky nejen zmírňují stav pacienta, ale také snižují zánět, vykazují antihistaminové a imunosupresivní vlastnosti. Glukokortikosteroidy jsou předepsány v případech, kdy NSAID nejsou účinné.
 • Léky proti bolesti. Léky této skupiny jsou předepsány pro syndrom silné bolesti. V závislosti na závažnosti příznaků lékař vybírá nenarkotická nebo narkotická (výjimečně) analgetika.
 • Chondroprotektory. Aktivní složky léků se podílejí na tvorbě nové chrupavkové tkáně. Urychlí se regenerace nemocného kloubu, zlepší se trofismus. Chondroprotektory mají kumulativní účinek a osvědčily se při léčbě artrózy různé závažnosti.

Některé léky se vstřikují přímo do kloubní dutiny. Blokáda má například lepší analgetický účinek než užívání léků ve formě tablet.

Fyzioterapie

Kurzy se provádějí po odstranění exacerbace. Fyzioterapie jako součást komplexní terapie pomáhá zlepšit transport léků do nemocného kloubu, zmírnit otoky a snížit bolest.

K léčbě artrózy použijte:

 • Elektroforéza.
 • Fonoforéza.
 • Terapie rázovou vlnou.

Fyzioterapii lze kombinovat s masáží, cvičební terapií, léčebnými koupelemi. Nejlepší je podstoupit soubor procedur na specializované klinice. Lékař sestaví léčebný plán s ohledem na stav konkrétního pacienta.

Fyzioterapie

Mírná fyzická aktivita je důležitá pro zpomalení degenerativních procesů. Cvičební terapii artrózy ramenního kloubu je lepší zahájit v lékařském centru pod dohledem lékaře. Specialista vybere cvičení, naučí je, jak je správně provádět, a rozloží zátěž tak, aby nedošlo k exacerbaci onemocnění. Gymnastika obvykle zahrnuje rozcvičku, strečink a silový trénink. Cvičení se provádí minimálně 3x týdně.

Po kurzu s odborníkem mohou pacienti provádět terapeutická cvičení pro artrózu ramenního kloubu doma.

Chirurgická operace

Operace se provádí při artróze 3. stupně, kdy nemoc již neumožňuje normální pohyb, způsobuje silné bolesti, nepomáhá předepsaná terapie.

Existuje několik metod chirurgické léčby:

 • Propíchnout. Do kloubní dutiny se zavede dlouhá jehla a nahromaděná tekutina se odčerpá. Punkce snižuje tlak, snižuje otok, zvyšuje pohyblivost kloubu. Zákrok je minimálně invazivní, proto se provádí ambulantně. Materiál získaný během punkce je odeslán k výzkumu za účelem stanovení infekčního agens nebo jiných indikátorů.
 • Artroskopie. Pomocí mikrochirurgických nástrojů lékař vyšetří kloubní dutinu, odstraní jizvu, provede suturu šlach rotátorové manžety nebo kloubního pouzdra, pokud jsou poškozené. Na kůži zůstává několik vpichů. Pacient se rychle zotavuje.
 • Endoprotetika. Endoprotetika vám umožňuje zcela se zbavit chronické bolesti, obnovit pohyblivost paže. Po operaci je nutná dlouhá (od 3 do 6 měsíců) rehabilitace.