Jak léčit cervikální osteochondrózu

Častým onemocněním je osteochondróza krční páteře, která se projevuje u lidí v jakémkoli věku, zejména u pracující populace ve věku 30 až 50 let. Někteří lidé trpí tímto onemocněním, někdy si neuvědomují příčinu onemocnění, protože k degenerativním změnám krční páteře dochází nepostřehnutelně. Včasná léčba cervikální osteochondrózy vrátí člověku vynikající zdraví a poskytne zdraví v budoucnu.

Příznaky a příznaky cervikální osteochondrózy

Cervikální osteochondróza na počátku onemocnění se nemusí objevit vůbec. Nemoc se cítí již v zanedbané formě s častými bolestmi hlavy a krku při pohybu. Dojde-li k porušení cerebrálního oběhu s cervikální osteochondrózou, objeví se u člověka následující příznaky:

 • pravidelné bolesti hlavy;
 • narušení citlivosti obličejových svalů;
 • zvýšená únava;
 • hluk v hlavě;
 • zvonění v uších;
 • vysoký krevní tlak;
 • ztráta koordinace;
 • časté závratě;
 • kolísavá chůze.
Příznaky a příznaky

Pokud má osteochondróza krčních obratlů chronickou formu, pak je bolest trvalá a jakékoli pohyby hlavy jsou obtížné kvůli napětí svalů krku. Pacient začíná trpět cervikálními migrénami a bolesti hlavy jsou někdy doprovázeny zvracením, nevolností nebo dokonce ztrátou vědomí. Pokud není cervikální osteochondróza léčena včas, může být osoba doprovázena příznaky hltanu: potíže s polykáním, pocit sucha v krku, svědění a lechtání. V průběhu času může toto onemocnění vést k herniovanému disku.

Metody léčby osteochondrózy krční páteře

Léčba osteochondrózy krční páteře zahrnuje celou řadu nástrojů a metod, které jsou zaměřeny na eliminaci bolesti a boj proti zánětlivému procesu v tkáních. Účinnou metodou je každodenní cvičení pro flexibilitu páteře. Lékař zpravidla vybere individuální cvičební program po diagnostice pomocí MRI nebo počítačové tomografie a posouzení stadia onemocnění. Podívejme se, jak se léčí osteochondróza krční páteře.

Léky: pilulky, léky a injekce

Léková terapie je předepisována již při prvních známkách cervikální osteochondrózy. Pokud lze první bolest odstranit běžnou anestetickou pilulkou, pak už to nepomůže. Léčba cervikální osteochondrózy se provádí pomocí chondroprotektorů nové generace - léků, které stimulují obnovu chrupavkové tkáně v páteři. Nejlepší terapeutický účinek poskytuje kombinace glukosaminu a chondroitin sulfátu. Průběh léčby těmito léky může být několik měsíců od přijetí, po kterém se zlepšuje pohyblivost krční páteře.

Léčba drogami

Pokud však potřebujete zmírnit akutní bolest při cervikální osteochondróze, lékaři předepisují blokádu novokainu nebo nesteroidní protizánětlivé léky. Jedná se o masti, kapsle, tablety a injekce, které rychle zlepšují celkový stav pacienta. Pokud ale chondroprotektory nemají žádné kontraindikace ani při dlouhodobém užívání, mají NSAID závažné, takže jejich použití musí být dohodnuto s ošetřujícím lékařem.

Místní prostředky: gely a masti

K rychlé anestézii krční páteře v případě osteochondrózy vám pomohou speciální gely nebo masti, které začnou působit 10 minut po aplikaci. Existuje několik typů z nich:

 1. Regenerující, umožňující obnovit poškozenou tkáň chrupavky mezi obratli.
 2. Protizánětlivé, založené na nesteroidních látkách, které eliminují bolest.
 3. Léky proti bolesti, které ovlivňují nervová zakončení, rychle tlumí bolest.
 4. Masážní masti.

Ruční terapie

Nejstarší, ale neméně účinnou metodou než moderní metody léčby osteochondrózy, je manuální terapie. Specialisté vyvinuli mnoho technik, které mají příznivý účinek na obratle, tkáně a klouby postižené oblasti. Pouze chiropraktik by měl být dobrým odborníkem ve svém oboru, aby pacienta nepřivedl na invalidní vozík. Hlavní metody manuální terapie osteochondrózy krční páteře jsou:

 • segmentová masáž, která uvolňuje svalové napětí;
 • manipulace s obnovouspolečné vystoupení doprovázené jejich krizí;
 • mobilizace, obnova poškozených kloubů jejich protažením.
Ruční terapie

Akupunktura

Pomocí akupunktury můžete nejen odstranit příznaky bolesti při osteochondróze krční páteře, ale také ji úplně vyléčit. Jehla technika přišla k ruské medicíně z východu. Moudrí Číňané, vedeni filozofií a znalostmi lidského těla, se naučili regulovat energii v těle pomocí kovových jehel. Akupunkturní procedura je dnes lékaři uznávána jako mimořádně účinná metoda boje proti osteochondróze.

Ale než se uchýlíte k akupunktuře, musíte se poradit s lékařem, protože tento postup není vhodný pro všechny. Tuto techniku ​​nemůžete použít:

 • v přítomnosti infekčních onemocnění;
 • těhotenství;
 • jakýkoli nádor;
 • onemocnění kůže nebo krve;
 • stáří nebo dětství.

Homeopatické léky

Cervikální osteochondróza je úspěšně léčena homeopatií. Homeopatické přípravky obsahují užitečné stopové prvky a biologicky aktivní látky. Plně odpovídají koncentraci vitamínů a minerálů v lidském těle. Homeopatické přípravky obsahují rostlinné extrakty, bylinné extrakty odebrané ze vzorků šetrných k životnímu prostředí, a co je nejdůležitější, jsou zcela přírodní. Princip jejich působení při osteochondróze:

 • Aktivujte imunitní systém.
 • Obnovte tkáň chrupavky.
 • Zlepšuje krevní oběh v oblasti krku.

Jak léčit cervikální osteochondrózu doma

Komplexní léčba cervikální osteochondrózy doma je nyní možná. Je docela možné dosáhnout lepšího zdraví a zmírnit příznaky bolesti sami, pokud dodržujete správnou stravu a vedete aktivní životní styl. Denní strava pro cervikální osteochondrózu by měla obsahovat potraviny, které podporují regeneraci tkáně chrupavky, mezi ně patří:

 • luštěniny, obilí, zelenina, ovoce;
 • obsahující bílkoviny: ořechy, vejce, libová drůbež, ryby;
 • nenasycené mastné kyseliny: lněné semínko, mastné mořské ryby;
 • potraviny bohaté na vápník: mléko, tvaroh, listová zelenina.

Masáže a samo-masáže

Masáže a samo-masáže

Úspěšné domácí ošetření se provádí pomocí masáže nebo samo-masáže. Tento postup uvolňuje napětí uvolněním napjatých svalů krku. Po masáži se zlepšuje krevní oběh v meziobratlových ploténkách, což pacientovi poskytuje rychlou úlevu. Samomasáž se provádí vsedě a provádí se pohyby tření, hlazení a hnětení v zadní části hlavy. Chcete-li však dosáhnout většího účinku, je lepší pozvat kvalifikovaného masážního terapeuta.

Wellness gymnastika

Léčebná gymnastika nemá o nic menší účinek než léčení osteochondrózy a je základem uzdravení. Cvičení nezabere mnoho času, zejména proto, že je snadné je provádět doma. Gymnastika je zaměřena na zmírnění bolesti při osteochondróze krční páteře, protažení vazů a uvolnění krčních svalů. Cvičení však musíte provádět pouze po konzultaci s lékařem a velmi opatrně, abyste nepoškodili tělo.

recepty tradiční medicíny

Na otázku, jak léčit osteochondrózu krční páteře doma, se zpravidla myslí lidové léky. Bylinná léčba je ekonomická, efektivní a co je nejdůležitější - bezpečná. Není třeba kupovat drahé léky na úlevu od bolesti, které mohou mít také negativní vedlejší účinky. Přírodní prostředky pro tradiční medicínu, které pomáhají s osteochondrózou krční páteře, zahrnují:

 1. Křenové listy. Musíte připevnit plachtu na zadní část krku a zafixovat ji přes noc. Do rána bude bolest pryč.
 2. Brambory. Mělo by se otřít medem ve stejném poměru, aby směs konzistencí připomínala mast. Produkt používejte jako kompresi alespoň jednou týdně.
 3. Účinné jsou obklady vyrobené z vodky (1 l) s přídavkem čerstvě vymačkané šťávy z aloe (1 polévková lžíce. l. ), hořčičného prášku (1 polévková lžíce. l. ) a propolisu (50 g). Směs je impregnována látkou a nanesena na krk, fixována vlněnou látkou, postup se provádí 1-2krát týdně v noci.
Komprimuje

Metody prevence nemocí

Je jednodušší osteochondróze předcházet, než ji dlouhodobě léčit. Prevence zahrnuje dodržování držení těla, fitness cvičení, cvičební pomůcky, závodění, jógu, plavání. Je nutné sedět správně u stolu a počítače, při zvedání závaží nemůžete na dlouhou dobu odhodit hlavu nebo se naklonit. Při psaní nebo čtení se nedoporučuje ohýbat se nízko nad povrchem stolu a během spánku se doporučuje používat ortopedický polštář.