Léčba osteochondrózy bederní páteře

Lumbální osteochondróza postihuje mnoho pacientů. Jedná se o nepříjemné a velmi nebezpečné onemocnění, které může následně vést k nepříjemným komplikacím. A mimochodem, mezi všemi odrůdami této nemoci se tato v lékařské praxi vyskytuje mnohem častěji, protože dolní část zad má nejvíce zátěží. Páteř zároveň nedostává dostatečné množství živin, meziobratlové ploténky ztrácejí pružnost a jednoduše vysychají. Záda nevydrží tak velká zatížení, vláknitý prstenec vyčnívá v různých směrech a láme se.

Diagnostika

Diagnostika

Pokud si pacient stěžuje na akutní bolest v bederní oblasti, neznamená to, že má osteochondrózu bederní nebo lumbosakrální oblasti. Aby však bylo možné zjistit příčinu onemocnění, musípacient diagnostikovat pacienta. A za to:

 • sonduje postiženou oblast a snaží se identifikovat zánětlivé procesy, na které si pacient stěžuje;
 • hodnotí postoj, ať už vypadá rovně nebo ne, jak je zakřivený;
 • může poslat pacienta na další vyšetření - rentgen;
 • jmenuje další vyšetření pomocí počítačové tomografie a magnetické rezonance.

Příznaky

Nejdůležitějším příznakem bederní osteochondrózy je nesnesitelná bolest dolní části zad. A tento příznak se objevuje buď okamžitě, nebo po chvíli po těžké fyzické námaze. V tomto případě může být povaha bolesti zcela odlišná:

 • Bolest v dolní části zad je nesnesitelná a může vyzařovat do nohy;
 • kdykoli se pacient pokusí vykonat nějakou fyzickou práci, bolest se začíná stupňovat, navíc se tento příznak může objevit při kašlání, žvýkání i jakékoli změně polohy těla;
 • jakmile je pacient po dlouhou dobu ve stejné poloze, způsobí jakýkoli pokus o změnu polohy bolest v bederní oblasti;
 • svaly zad jsou neustále napnuté, jako by pacient neustále nosil nějaké váhy;
 • v důsledku sebemenšího podchlazení začne dolní část zad „střílet“;
 • nervové zakončení hýždí, kolen, chodidel začínají atrofovat, to znamená, že citlivost v těchto místech klesá;
 • husí kůže a mírné brnění se objevují na nohou; nohy se ochladí;
 • tepny nohou mohou mít křeče a může být špatně cítit puls;
 • pacient se začne aktivně potit;
 • V postižené oblasti je pokožka suchá a začíná se odlupovat.

Nápověda: Mělo by se pamatovat na to, že osteochondróza se může proměnit v akutní fázi, pokud s primárními příznaky nadále zatěžuje záda nebo silně podchladí tělo.

Osteochondróza bederní páteře, léčba

Léčba osteochondrózy

V naší době existují různá schémata léčby této nemoci. Existuje léková terapie, akupunktura, existuje také gymnastika pro osteochondrózu. V každém případě však lékař předepisuje léčebnou metodu.Pokud se pacient léčí sám, může to zhoršit onemocnění a skončit velmi špatně.

Důležité: je třeba si uvědomit, že osteochondróza bederní páteře je onemocnění, z něhož je velmi těžké se zotavit. Můžete se ho úplně zbavit pouze v první nebo druhé fázi.

Protokol a schéma

Existuje mnoho metod léčby osteochondrózy, ale léčebný režim je stejný. Je nutné snížit tlak na páteř a posílit svaly zad a bederní páteře. Je také nutné normalizovat výživu páteře obnovením metabolických procesů a krevního oběhu. A konečným vítězstvím bude znovuzískání citlivosti dolní části těla.

První pomoc

 1. Když náhlá ostrá bolest pohltí bederní oblast, je třeba nejprve tuto oblast izolovat něčím teplým (vlněný šátek, vyhřívací podložka atd. ). Současně však musíte zajistit, aby byla postižená oblast teplá a ne horká.
 2. Tělo musí být umístěno na něčem pevném a vodorovném (lavice, deska, deska, podlaha).
 3. Válec by měl být umístěn pod záda v bederní oblasti. Pokud jsou však dolní končetiny napnuté, měl by být válec umístěn pod kolena.
 4. Zavolejte lékaře a před příjezdem si vezměte léky proti bolesti.

Konzervativní a operativní metody

Metody léčby osteochondrózy bederní páteře se dělí na konzervativní metody léčby a chirurgické metody léčby. Jaký je rozdíl? Arozdíl spočívá ve skutečnosti, že při konzervativních metodách léčby lékař používá komplexní techniku, která ovlivňuje různé oblasti medicíny.

Metody léčby

To znamená, že tato technika předpokládá dlouhodobou a někdy neúspěšnou léčbu. Chirurgický zákrok závisí na zanedbávání nemoci. Například operace jako jedna z metod chirurgické léčby je extrémní, ale bez ní je to nemožné.

Efektivní konzervativní metody

V raných fázích je léčba a wellness gymnastika vhodná k potlačení bolesti a normalizaci metabolismu. Pokud však onemocnění postupuje do závažnějších fází, může lékař předepsat fyzioterapii i chirurgický zákrok. Navíc v druhém případě je tato metoda považována za extrémní, ale docela efektivní. Nejdůležitější věcí při léčbě osteochondrózy není zatěžovat páteř a současně se snažit imobilizovat zánětlivá ohniska.

Léky

 1. Nejzákladnějším a nejúčinnějším lékem na akutní bolest jsou léky proti bolesti (analgin, amidopyrin, fenacetin atd. ). Léky zmírňují bolest, ale neodstraňují příčinu.
 2. Lékaři také předepisují protizánětlivé léky, které působí na radikulární nervy a eliminují otoky. Takové léky snižují a eliminují ložiska zánětlivých procesů.
 3. U onemocnění stupně 3-4 jsou předepsána lokální anestetika (například novokain).
 4. Za účelem odstranění spastické svalové kontrakce lékař předepisuje svalové relaxanci.
 5. Chondoprotektory se používají k normalizaci metabolismu a obnově tkáně chrupavky. Toto ošetření snižuje riziko deformace chrupavky a destrukce tkáně.
 6. V kombinaci s léky je pacientovi předepsán vitamin B. Tato skupina vitamínů zlepšuje metabolismus těla, snižuje zánět, je přirozeným diuretikem, které vám umožňuje zbavit se přebytečné tekutiny.
 7. Mohou být také předepsána diuretika.
 8. Aby se zlepšil stav pacienta, jsou mu předepsány léky, které zvyšují imunitu celého těla.
 9. Obrázek je doplněn léky, které zlepšují krevní oběh v místě poškození.

tělesná výchova

Praxe ukazuje, že fyzikální terapie pomáhá při osteochondróze. A nejen to pomáhá, na Dálném východě se praktikuje každý den a především se předepisuje pacientům. V současné době existují různé metody gymnastických cvičení k boji proti této nemoci.A mezi starodávnými technikami cvičí jógu, qigong atd.

O jakém komplexu gymnastických cvičení má rozhodovat lékař spolu s pacientem. Je však třeba si uvědomit, že každá technika má své vlastní indikace a kontraindikace. Například těžké formy nemoci nelze léčit fyzioterapeutickými cvičeními. Na základě rozhodnutí lékaře lze gymnastická cvičení kombinovat s léky a fyzioterapií.

Fyzioterapie

Stalo se, že v naší zemi je fyzioterapie předepisována v zásadě poté, co se ukázalo, že léčba drogami je neplatná. I když je člověk neustále ovlivňován některými fyziologickými procesy.

Princip fyzioterapie spočívá v tom, že tělo je ovlivňováno jednoduchými fyzickými procesy (pomocí proudu, magnetu atd. ). Ale na rozdíl od přírodních jevů pomáhají fyzioterapeutické metody směřovat účinky metod vlivu správným směrem. To znamená, vezměte si například elektroterapii. Pomocí proudu lékaři pomáhají normalizovat metabolismus nebo odstranit křeče.

Masáž

Masáž

Masáž je předepsána pacientům, kteří se zotavují. V některých případech však může být masáž předepsána během exacerbace onemocnění. Poté se masírují pouze zdravé části těla.Relace jedné lekce obvykle trvá 15–20 minut a počet relací trvá až 7 procedur.

Ale taková technika je pro laika nebezpečná, proto je nejlepší domluvit si schůzku s odborníkem. Současně je nyní možné provádět masáž jak rukama, tak speciálními zařízeními.

Třídy na specializovaných simulátorech

Lékaři se domnívají, že léčba osteochondrózy bederní páteře do značné míry závisí na touze a aspiraci samotného pacienta. Způsob léčby nemoci je jako výběr nástroje, jehož prostřednictvím je možné uzdravení.Cvičební stroje jsou jedním z nástrojů, které pomáhají zlepšit stav a rychle se vyléčit z nemoci. Lékaři však doporučují chodit do posilovny, když se pacient zotavuje a nemoc začíná ustupovat.

Mezi takové simulátory, které v této věci pomohou, patří:

 • vodorovný pruh;
 • expandér
 • ;
 • kardiovaskulární zařízení;
 • tělocvična (v tomto případě je nejlepší přihlásit se na speciální kurzy, kde bude mít pacient svého osobního trenéra, který bude pomáhat s výběrem simulátorů).

Injekce do kloubů

V případě exacerbace onemocnění může lékař předepsat injekční léčbu. Jedná se o účinný lék, při kterém páteř dostává všechny živiny a stopové prvky uměle. V tomto případě injekce působí přímo na páteř, bolestivé pocity projdou mnohem rychleji.Ale tato metoda patří k léčbě drogami, což znamená, že může mít své vlastní vedlejší účinky. Injekce proto musí být prováděny pod jasným vedením ošetřujícího lékaře.

Plavání

Plavání je považováno za další léčbu. Ale zároveň musí každý vědět, žepřed začátkem cvičení ve vodě se musíte zahřát, abyste zahřáli svaly. V tomto případě by měla být voda alespoň 27-30 ° C. A po každé lekci můžete bezpečně snížit teplotu na 23 ° C. Správné dýchání je klíčem k úspěšnému tréninku. Nejprve se musíte zhluboka nadechnout a potom se krátce nadechnout. A také byste měli zvolit správné cviky a techniku ​​plavání.

Abyste dosáhli pozitivních výsledků, musíte nejprve plavat 30-100 m s polštářem v ruce. Pak si musíte trochu odpočinout, pak držet polštář v nohách a plavat stejné množství a pracovat pouze rukama. Pak znovu odpočívejte a plaťte 20 - 30 m prsa, aniž byste zadržovali dech. Po malém odpočinku můžete pokračovat.

Nejprve musíte ponořit své tělo do vody až k hrudi a začít chodit na místě, a pak jen procházet kolem bazénu. Poté zvedněte kolena co nejvyšší a současně roztáhněte ruce do stran. Přemýšlejte o tom, jak plave prsa. Udělejte to samé, opřete se pouze o bok. Poté se musíte ohnout dopředu a držet ruce na opasku. Pak si představte, že jste hroch, a vystrčte břicho tam a zpět. Poté se držte stranou a udělejte několik dřepů.

Kolik je léčeno a co se stane, pokud nebude léčeno

Délka léčby osteochondrózy bederní páteře závisí na zanedbání onemocnění. V zásadě, když pacient poprvé navštíví nemocnici, lékař předepíše léčbu (průběh), která trvá určitou dobu (vše závisí na metodě). Musíte také vzít v úvahu skutečnost, jak se pacient choval během kurzu. Jelikož je toto onemocnění v těžkých stádiích onemocnění chronické, mohou se příznaky vrátit a léčba bude muset být opakována.

Prevence

Abyste sami necítili, co je to osteochondróza bederní páteře, musíte dodržovat následující pravidla:

 • je-li vaše práce spojena s fyzickou aktivitou, je nutné si příliš nezatěžovat záda a odpočívat;
 • začít sportovat, zejména posilovat zádové svaly;
 • sledujte svoji pozici; pohybujte se častěji, nejlepší jsou večerní procházky;
 • dodržujte správnou výživu (nezaměňujte s dietou, správná výživa je úplnou rovnováhou všech vitamínů a mikroelementů);
 • postupujte podle správné odpočinkové rutiny;
 • Osteochondróza
 • může být příčinou dalších onemocnění zad, proto věnujte pozornost svému zdraví v dané době.

Kterého lékaře kontaktovat

Když pacient začne mít bolesti zad, první věc, kterou musíte udělat, je navštívit místního lékaře. V tomto případě však identifikuje pouze vnější příznaky a směřuje dále k vyšetření. A první osoba, které napíše doporučení -, je neuropatolog nebo vertebrolog.

Tito dva lékaři se konkrétně zabývají problémem osteochondrózy. Ale když je pacient v remisi, vstupují do hry maséři, trenéři gymnastiky, fyzioterapeuti a mnoho dalších, v závislosti na tom, jaký typ regeneračních aktivit lékař předepisuje.

Závěr

Osteochondróza je poměrně nepříjemné onemocnění. Jak však ukazuje praxe, hlavními pacienty v nemocnicích jsou lidé, kteří nemonitorovali své zdraví. Pamatujte proto, ževčasné odhalení nemoci a její prevence vás bude stát mnohem méně než pokročilé stádium nemoci.