Proč je důležité rozlišovat artritidu a artrózu kolenního kloubu: hlavní body

Artritida a artróza negativně ovlivňují celý život pacienta. Když se objeví známky popsaných kloubních lézí, lidé dělají ukvapené závěry. Mohou dělat chyby, zmást uvedené patologie. Je důležité si uvědomit, že rozdíl mezi artritidou a artrózou kolenního kloubu je významný. Zvažme podrobněji vlastnosti každé nemoci. Zjistíme jejich rozdíly a také to, jak se artróza liší od gonartrózy kolenního kloubu.

Rozšíření terminologie

Artritida a artróza jsou považována za příbuzná slova. Oba znamenají poškození kloubů. Kvůli shodě termínů je pacienti často vnímají jako synonyma. Tento přístup je špatný. Chcete-li vědět, jak se artritida liší od artrózy kolenního kloubu, musíte zvážit vlastnosti každé z nich.

Artróza

Artróza je reprezentována deformací kloubů. Patologie je považována za věkovou. Je častější u starších pacientů. Vyskytuje se také u lidí mladších 40 let. Častěji je jeho výskyt vyvolán vážným zraněním kloubů, zlomeninami. Rizikovou skupinu představují sportovci. Přečtěte si více o artróze kolenního kloubu.

Artritida

Artritida je zánětlivá patologie, která se vyvíjí ve sloučenině. Jeho výskyt se obvykle projevuje zhoršením fungování spojení. Celé tělo je zapálené. Nemoc může vzplanout v jakémkoli kloubu. Může také pokrýt několik připojení najednou. Zjistěte více o artritidě kolene.

Rozdíl mezi artritidou a artrózou

Rozdíl mezi artritidou a artrózou představuje nuance, že selhání imunity je považováno za provokatéra zánětu. Může se projevit:

 1. Stresující situace;
 2. Podchlazení;
 3. Odložená chřipka.

Zánět je vyvoláván infekčním agens, metabolickými poruchami a poruchami imunity. Díky vylepšené funkci obranného systému těla pracuje imunitní systém sám proti sobě.

Známky artritidy

Tato patologie kloubů se projevuje hlavními a dalšími znaky. Hlavní jsou:

 • Bolest kloubů. Je silný, horší v noci;
 • Zarudnutí dermy nad postiženým kloubem, otok.

Jsou pozorovány také další příznaky zánětlivého onemocnění:

 1. noční bolesti, projevující se úplným odpočinkem;
 2. úleva od bolesti při pohybu;
 3. ranní ztuhlost. Po hodině to projde;
 4. zarudnutí, otoky kolen;
 5. záchvaty silné bolesti v oblasti kolen. Trvají několik dní;
 6. přítomnost hustých uzlin pod kůží;
 7. teplota
 8. subfebrilu;
 9. střídavý otok kloubů;
 10. puchýře na dermis, zarudnutí. Naznačují vývoj reaktivní formy patologie;
 11. snížená chuť k jídlu;
 12. hubnutí.

Známky artrózy

Uvažované poškození kloubu nastává s hlavními a dalšími znaky. Mezi hlavní patří:

 • Křeč kloubů;
 • lokalizace v oblasti kolen;
 • omezující mobilitu připojení;
 • Bolest je častější při pohybu. V klidném stavu se objevuje jen zřídka;
 • deformace kloubu. Jeho vzhled se mění, směr končetin se může měnit;
 • zhoršení prokrvení, výživa kloubních tkání.

Konkrétní projevy jsou:

 1. Nástup bolesti v noci;
 2. bolest ustupující v klidu;
 3. NSAID nezmiňují bolest;
 4. bolestivá krize;
 5. omezená pohyblivost kloubů;
 6. nadměrný růst osteofytů.

Rozdíly v hlavních lézích kloubů

Rozdíl mezi lézemi kloubů

Klíčový rozdíl mezi artrózou a artritidou představuje skutečnost, že artróza je patologie kloubů, která ji ničí a deformuje. Artritida také ovlivňuje fungování vnitřních orgánů. Ledviny, srdce a játra trpí tímto onemocněním. Při výběru léčby věnují lékaři zvláštní pozornost vnitřním orgánům.

Abychom snáze rozlišili nemoci, uvedeme je níže.

Příznaky patologie Osteoartritida Artritida/ zxtr>
Bolestivý syndrom Obvykle se objevuje po pohybu. Bolesti jsou pociťovány také po těžké námaze. Lidé nevěnují dostatečnou pozornost v domnění, že bolest vyvolává přetížení. Onemocnění postupuje a vede k bolestivým pocitům při lehkém zatížení kloubu. Kolena se také obtěžují v době odpočinku, kdy kloub nebyl ovlivněn. V pohodlné poloze se bolest neobtěžuje a ustupuje. S touto patologií je bolest pociťována po celou dobu (při intenzivní fyzické aktivitě, v práci, v klidném stavu). Toto onemocnění je charakterizováno nočními bolestmi, které jsou často rušivé od 3 do 5 ráno.
Crunch Je to zvláštní pro tuto porážku spojení. Jeho výskyt je vyvolán destrukcí chrupavkové vrstvy, kostním třením. Zároveň je slyšet specifický zvuk (suchý, drsný). Zvyšuje se s progresí onemocnění.
Snížená pohyblivost kloubů Postižený kloub snižuje rozsah pohybu. Klouby jsou svázané, celé tělo.
Deformace kloubu U kloubů se objevuje postupně. Pokud onemocnění zhoršuje bolestivý typ bolesti. Obvykle nedochází k otoku. Warp je také přítomen. Oblast postiženého kloubu zčervená, bobtná. Po stisknutí je cítit akutní bolest. Možné uzliny. Teplota v místě zánětu stoupá.
Výsledky krevních testů Osteoartritida nemá tendenci ovlivňovat skóre krevních testů. Zánětlivé markery zůstávají nezměněny. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením ESR. Zvýšení hladiny leukocytů naznačuje průběh zánětu v kloubu. Údaje z biochemické analýzy ukazují nárůst zánětlivých markerů.
lokalizace nejčastěji fixované v kolenních kloubech. Méně často onemocnění pokrývá klouby prstů, kotníku.

Existuje rozdíl mezi artrózou a gonartrózou kolenního kloubu? Gonartróza je artróza, která se vyvíjí v oblasti kolenních kloubů. Tuto patologii lze zaměnit s řadou nemocí:

 • meniskopatie.Představuje to poškození menisků. Tuto patologii, blokádu kolenního kloubu lze pozorovat u pacientů různého věku, obou pohlaví. Jedno připojení je v zásadě poškozeno. Rozdíl oproti gonartróze je rychlý vývoj. Projevuje se křupavou, akutní bolestí kloubu po běhu, skákání, chůzi. Po 10 - 15 minutách. projdou ostré bolesti.
 • koxartróza(artróza kyčelního kloubu). Tuto diagnózu lze stanovit na základě odrazu bolesti v oblasti od kyčelního kloubu po koleno. Je docela snadné odlišit takový stav. U koxartrózy se pohyblivost kolenního kloubu nemění. Ohýbá se snadno, bez bolesti. Lékaři si všimnou snížení schopnosti otáčet nohu „od kyčle“. Je také obtížné roztáhnout nohy do stran.
 • Cévní bolestprojevující se v koleni. Bolest může naznačovat zhoršení krevního oběhu v oblasti kolenního kloubu. Tyto pocity jsou pozorovány v dospívání. V tuto chvíli dochází k aktivnímu růstu. Plavidla nemají čas se vyvíjet tak rychle jako kosti. Bolest v patologii je symetrická, projevuje se rovnoměrně v obou končetinách.
 • Periarthritis. Při zánětu kolenních šlach je bolest pociťována po nošení těžkých pytlů, po sestupu ze schodů. Patologie je nejčastěji pozorována u žen starších 40 let. Bolest nepřesahuje celé koleno. Cítí se pouze na vnitřním povrchu kolen. Mobilita kolen je neomezená.

Diferenciální diagnostika

U popsaných onemocnění kloubů lékař nařídí pacientovi provedení diferenciální diagnostiky. Je důležité rozlišovat mezi artritidou a artrózou. Existuje také řada podtypů artritidy. Osteoartróza probíhá v několika fázích.

Chcete-li tyto dvě patologie odlišit od sebe navzájem a od řady dalších lézí kolena, zadejte:

 1. rentgen sloučenin;
 2. biochemie krve;
 3. revmatické testy;
 4. CT;
 5. rentgen páteře;
 6. MRI;
 7. kostní sken.

Léčba kloubních lézí

Je důležité vědět, s jakou patologií vám byla diagnostikována (artróza nebo artritida kolenního kloubu), a nedat se zmást. Při léčbě těchto onemocnění se používají různé přístupy.

Léky k léčbě artrózy

Léčba artrózy

Při léčbě artrózy používají lékaři léky (léky proti bolesti, hormonální léky). využívají také fyzioterapeutické procedury, terapeutická cvičení, masáže. Pokud je případ patologie obzvláště závažný, používají se léky obsahující glukosamin sulfát. V některých případech je nutná operace.

Terapeutický kurz pro artritidu

Lékaři volí terapeutický kurz pro artritidu s přihlédnutím k formě patologie. Pacienti by se měli vyvarovat zvýšené fyzické aktivity. zátěž, nadměrný příjem alkoholických nápojů, nezdravá strava. Terapie se provádí pomocí léků (nesteroidní protizánětlivé léky, antibiotika). Pro zvýšení účinnosti prováděné léčby jsou předepsány fyzioterapeutické postupy, cvičební terapie.

Prevence kloubních patologií

Aby se zabránilo rozvoji patologických stavů, jako je artróza nebo artritida kolenního kloubu, stojí za to poslechnout si doporučení odborníků. Jako preventivní opatření musíte dodržovat následující požadavky:

 • Správná výživa;
 • Střední fyzickázatížení.
Zátěže léčby

Každá z těchto činností bude vyžadována i po ošetření. Uvažujme o vlastnostech každého z nich.

Fyzická aktivita

Musí být umírněné. Taková cvičení přispívají ke snížení hmotnosti, posílení korzetu svalových vláken a zvýšení krevního oběhu. Každá položka je velmi důležitá v prevenci onemocnění kloubů.

Velké zatížení připojení

Pacienti musí být opatrní. Pokud zatěžujete klouby zvýšeně, náhodně je zraníte, můžete mít opačný účinek. Místo zlepšení stavu se objeví nové problémy. Je také nebezpečné nesprávně provádět cvičení z komplexu cvičební terapie. Všechny třídy by měly probíhat pod dohledem instruktora a ošetřujícího lékaře.

Společná gymnastika

Jako preventivní opatření stačí provádět společná cvičení. Je to docela běžné. Není těžké to provést. Kromě toho není nutné kupovat speciální vybavení. Zvláštní pozornost je třeba věnovat cvičení v bazénu. Při provádění jakékoli činnosti ve vodě je zatížení kloubů minimální.

Správná výživa

Lékaři doporučují revidovat vaši stravu, preference při výběru jídla. Za účelem prevence doporučují lékaři vyloučit z denního menu řadu produktů. Mezi nimi:

 1. červené maso;
 2. Alkohol;
 3. Potraviny s vysokým obsahem tuku.

Musí být součástí stravy:

 • mořské plody;
 • ovoce;
 • Ryby;
 • Želatina (lze ji použít jako želé maso, želé dezert);
 • Želatina
 • Zelenina

Vypijte 2–3 litry vody denně. Alkohol je vyloučen. Musíte začít užívat vitamíny: vápník, D, B, A.

Další preventivní opatření jsou:

 1. Kontrola hmotnosti;
 2. Ochrana před podchlazením kloubů;
 3. Povinná údržba zdravého životního stylu;
 4. Správný spánek, odpočinek;
 5. Nosit pohodlnou obuv. Je možné použít boty s ortopedickými vložkami, pohodlné podpatky;
 6. Odstranění takového zlozvyku, jako je překřížení nohou vsedě;
 7. Eliminujte stres.