Osteochondróza hrudní páteře - příznaky a příznaky onemocnění.

Degenerativní-dystrofická onemocnění páteře jsou jakousi lidskou platbou za vzpřímenou chůzi. Je známo, že ostatní savci netrpí osteochondrózou, protože jejich páteř je umístěna vodorovně k zemskému povrchu. Vertikální zatížení během chůze vede k postupnému ničení chrupavkové tkáně meziobratlových plotének a přispívá k posunu obratlů do nebezpečné polohy.

Bolest na hrudi

V hrudní oblasti se takové procesy vyskytují méně často než v sakrální a cervikální oblasti, ale to nezmenšuje nebezpečí tohoto onemocnění. Tento článek bude podrobně diskutovat o problémech symptomů a léčby osteochondrózy hrudní oblasti, stejně jako o bodech souvisejících s prevencí tohoto onemocnění.

Vlastnosti hrudní osteochondrózy

Hrudní páteř se vyznačuje nízkou pohyblivostí, což snižuje pravděpodobnost degenerativních procesů v této oblasti. Nicméně případy tohoto onemocnění pravidelně zaznamenávají ortopedové a traumatologové u zástupců různých věkových skupin.

V posledních desetiletích došlo v civilizovaných zemích k neustálému nárůstu výskytu osteochondrózy. Lékaři se domnívají, že hlavními důvody tohoto trendu jsou neaktivní životní styl, špatná strava a obecné environmentální pozadí na planetě.

Ženy trpí hrudní osteochondrózou 2-3krát častěji než muži. To je způsobeno zvláštnostmi ženské anatomie a fyziologie. Dalšími ovlivňujícími faktory jsou: porod, chůze v podpatcích, celková slabost pohybového aparátu u žen.

U obou pohlaví způsobuje osteochondróza hrudní oblasti bolestivé příznaky a snižuje rozsah pohybu. Progrese patologie je plná komprese nervových zakončení, která nevyhnutelně ovlivňuje stav vnitřních orgánů. Pokročilé případy onemocnění jsou často doprovázeny poruchami v práci krevních cév a srdce, dýchacími potížemi.

Anatomicky je 12 hrudních obratlů spojeno s žebry a hrudní kostí do silné a neaktivní rámové struktury, která chrání vnitřní orgány před mechanickým namáháním. V počáteční fázi onemocnění téměř nezpůsobuje závažné příznaky, ale v pozdějších fázích jsou projevy patologie tak rozmanité, že to někdy brání přesné diagnóze. Není divu, že se osteochondróza často nazývá „chameleonová choroba“.

Mezi nejčastější příčiny hrudní osteochondrózy patří trauma, svalová slabost, fyzická nečinnost, metabolické poruchy, nadměrný stres na zádech a genetická predispozice. Onemocnění se vyvíjí postupně, což na jedné straně umožňuje zahájit léčbu včas a zastavit degenerativní procesy, ale na druhé straně brání včasnému odhalení patologie.

Fáze nemoci

Lékaři klasifikují hrudní osteochondrózu podle vývojových stádií:

Fáze 1.Meziobratlové ploténky ztrácejí elastické vlastnosti, zmenšují se, ale nepohybují se ze své anatomické polohy.

Fáze 2.Došlo k dalšímu snížení výšky disků a samotný páteř ztrácí svou stabilitu. V prstenci se tvoří praskliny, disky se posouvají a vyvíjejí tlak na nervová zakončení, cévy a svaly. Druhá fáze je charakterizována silnými bolestmi zad a neurologickými příznaky.

Fáze 3.Degenerativní procesy mohou vést k rozvoji výčnělků a prasknutí mezikruží. V takových případech jsou diagnostikovány herniované disky. Disky ztrácejí tlumicí vlastnosti a přestávají plnit své správné anatomické funkce. Samotné obratle také trpí - scházejí se, kolabují a tvoří osteofyty - nebezpečné kostní výrůstky.

Kromě tvrdé tkáně jsou ovlivněny i svaly, vazy a šlachy. Svaly jsou blokovány, vyskytují se v nich spasmodické jevy. Tělo se snaží co nejvíce znehybnit postiženou oblast, aby se snížila bolest - to vede k přetížení svalů a svalové atrofii.

Příznaky osteochondrózy hrudníku

Příznaky

Jak již bylo zmíněno, v počáteční fázi se hrudní osteochondróza projevuje slabě nebo se neprojevuje vůbec. Jak patologie postupuje, mezi lopatkami vznikají periodické bolesti: příznaky se zesilují po fyzické aktivitě nebo naopak po dlouhodobém odpočinku. Bolest často trápí pacienty ráno po probuzení a do hodiny slabne. Někdy se bolest pohybuje podél mezižeberního nervu a vyzařuje do hrudníku, když kašle, kýchá nebo běží.

Typické znaky

Ve 2–3 stádiích je nejindikativnějším příznakem osteochondrózy hrudní oblasti neustálá bolestivá bolest v interskapulární zóně. Bolesti na hrudi jsou také docela typické: pocity připomínají záchvat anginy pectoris s onemocněním koronárních tepen nebo srdečním selháním.

Podobnost příznaků se srdečními chorobami je poměrně častou příčinou chybné diagnózy. Je však celkem jednoduché odlišit bolest při degenerativních procesech v páteři od srdečních příznaků: nitroglycerin a podobné léky, které zastavují záchvaty anginy pectoris, s osteochondrózou, nijak nezmiňují stav pacienta.

Další charakteristické příznaky hrudní osteochondrózy:

 • Ztuhlost svalů trupu při hlubokém dýchání (dorsalgie) - jako by tělo bylo stlačeno obručí;
 • Dorsago - ostrá bolest na hrudi (tzv. "hrudní lumbago");
 • Pocit husí kůže a necitlivost v rukou (za přítomnosti radikulárního syndromu);
 • Interkostální bolest při chůzi a fyzické aktivitě (interkostální neuralgie): při zánětu nervových zakončení se bolest stává konstantní;
 • Křeče v hrudní zádech;
 • Bolest při zvedání paží, otáčení trupu a zhluboka se nadechuje.

Stádia onemocnění přímo ovlivňují intenzitu příznaků. U pacientů je terapeuticky důležité nevylučovat bolest léky a nekonvenčními metodami (analgetika, antispazmodika, různé masti, obklady a vyhřívací polštářky), ale navštívit kliniku a zjistit příčinu bolesti od lékaře. Samoléčba osteochondrózy je zřídka účinná a v některých případech dokonce zhoršuje průběh onemocnění.

Vzácné příznaky

Osteochondróza hrudní zóny je často maskovaná jako jiné patologické stavy, které způsobují její příznaky. To komplikuje diagnostiku a je často příčinou nedostatečné léčby.

Atypické projevy nemoci jsou velmi rozmanité:

 • Známky ischemie, infarktu, infarktu (pro diferenciální diagnostiku je třeba provést EKG nebo jiné testy);
 • Bolesti připomínající onemocnění prsu u žen: abyste vyloučili přítomnost novotvarů, měli byste být vyšetřeni mamologem;
 • Bolesti připomínající gastritidu, kolitidu, žaludeční nebo střevní vředy, hepatitidu - k vyloučení těchto onemocnění je diagnóza předepsána gastroenterologem;
 • Paroxysmální bolesti opasku odpovídající ledvinové kolice nebo jiným onemocněním močového systému.

Možné jsou také poruchy močení a poruchy reprodukčního systému. Ženy mají anorgazmii, bolestivou a silnou menstruaci (menoragie) a někdy neplodnost. Muži trpí erektilní dysfunkcí. Lékaři ne vždy dokáží najít skutečnou příčinu těchto patologií, a proto léčba reprodukčních chorob neposkytuje pozitivní dynamiku.

Někdy s osteochondrózou v hrudní oblasti dochází k tlakovým rázům, zubům a bolestem hlavy, poruchám spánku, tinnitu. Psychoemoční poruchy nejsou vyloučeny - podrážděnost, deprese, slzavost, úzkost.

Diagnostika, terapie a prevence

K detekci onemocnění se provádí externí vyšetření, palpace a rozsah pohybových testů. Je důležité podrobně zjistit od pacienta trvání příznaků, jejich povahu a doprovodné projevy onemocnění.

Předepsány jsou následující postupy:

 • rentgen páteře;
 • MRI, CT a ultrazvuk břišní dutiny (pokud je to nutné);
 • Krevní a močové testy;
 • myelografie;
 • EKG (k vyloučení srdečních patologií).

Po stanovení diagnózy se vytvoří léčebný režim. Neexistuje jediný protokol pro léčbu osteochondrózy: wellness procedury závisí na stavu pacienta, jeho věku, fyzickém stavu a stavu imunitního systému.

Hlavním cílem léčby je minimalizovat důsledky degenerativních procesů v tkáni chrupavky a zabránit rozvoji komplikací. Terapie je obvykle ambulantní, s výjimkou zvláště závažných klinických situací. Cvičí se většinou konzervativní terapie.

Léky

Léky jsou předepsány pouze pro syndrom silné bolesti a zánětlivé procesy. Je lepší používat léky ve formě vnějších mastí, méně často jsou předepsány tablety, intramuskulární nebo epidurální injekce.

Nejaktuálnější typy drog:

 • analgetika;
 • Protizánětlivé léky;
 • Myorelaxancia a antispazmodika;
 • komplexy vitamínů;
 • steroidy.

Zkušení terapeuti nikdy nenabídnou čistě drogovou terapii. Jakmile bolest a zánět ustoupí, léčba se zastaví.

Fyzioterapie, cvičební terapie, masáže

Tyto metody hrají hlavní roli v léčbě degenerativních onemocnění hrudní páteře. Tyto techniky eliminují bolest, posilují vazy a svaly, obnovují a stimulují krevní oběh, metabolické procesy.

Populární fyzioterapeutické metody:

 • magnetoterapie;
 • Elektroforéza a fonoforéza;
 • Laserová expozice;
 • Amplipulzní terapie;
 • Ultrazvukové ošetření;
 • parafinové aplikace;
 • Kinesio tejpování;
 • Bahenní terapie;
 • balneoterapie;
 • Podchlazení;
 • Hirudoterapie, léčba včelím jedem.

Hlavní výhodou fyzioterapie je její bezpečnost. Procedury lze předepsat v jakémkoli věku, s téměř jakýmikoli doprovodnými chorobami. Samostatnou oblastí fyzioterapie je reflexologie (akupunktura). Metoda je účinná, ale vyžaduje přítomnost profesionálního odborníka.

Fyzioterapie je povinnou fází léčby hrudní osteochondrózy. Gymnastika posiluje svalový aparát, obnovuje normální anatomickou polohu vertebrálních struktur, snižuje tlak na nervová zakončení a brání vzniku výčnělků a hernií meziobratlových plotének.

Složitá cvičení by měla být prováděna pravidelně a po dlouhou dobu - pouze v tomto případě budou mít znatelný terapeutický účinek. V ideálním případě by sezení měla provádět pod vedením instruktora, protože jakýkoli nesprávný pohyb může poranit a způsobit bolest.

Masáž (manuální a hardwarové efekty) má stejné terapeutické úkoly jako cvičení: úleva od bolesti, zlepšení průtoku krve, posilování svalů. Kromě nárazu rukama specialisty si procvičují použití masérů, aplikátorů nebo ortopedických pomůcek.

Masáž

Radikální léčba

Chirurgie pro osteochondrózu prsu se v moderních zdravotnických zařízeních používá ve výjimečných případech - když existuje skutečné nebezpečí sevření míchy nebo existují nebezpečné výčnělky a kýly. Chirurgie páteře je vždy dalším rizikem, proto jsou zákroky prováděny zřídka a pouze zkušenými chirurgy.

Prevence

Prevence nemocí je mnohem snazší než dlouhodobá (a někdy celoživotní) léčba. Bohužel, moderní medicína nemůže zvrátit degenerativní procesy, může pouze minimalizovat důsledky patologie a eliminovat akutní příznaky.

Z tohoto důvodu by prevence osteochondrózy měla být řešena od dětství. Vývoj nemoci brání: správné držení těla, vyvážená výživa, správné střídání fyzické aktivity a odpočinku, spánek na pohodlné posteli. Pozitivní roli hraje včasná diagnostika onemocnění a přísné provádění doporučení lékaře.